Homme selgub parim Negavati roheidee

Negavati finaal.Foto: Negavatt

Teisipäeval, 8. juunil kell 14 algab Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkursi Negavatt selle hooaja superfinaal. Konkursile saabunud 113-st ideest jõudis finaali üheksa meeskonda, kes peavad nüüd žürii ja avalikkuse ees tõestama, et nende idee on väärt konkursi peaauhinda 10 000 eurot. Lemmikutele saab kaasa elada ja pöialt hoida KIKi kodulehe ning sotsiaalmeedia vahendusel. Parim roheidee selgub kell 17.45.

Negavati projektijuht Anni Raie sõnab, et finalistid on tänaseks konkursi karussellil keerelnud kolm kuud ning saanud selle aja jooksul osa sisukast koolitusprogrammist ja 1000 eurot oma idee arendamiseks. Lisaks läbinud mitmekordse sõela edasipääsuks. „Nüüd on jäänud teha veel viimane otsustav samm, et saaks oma ideed Negavati toel reaalselt ellu viima hakata,“ ütleb Raie.

Veebipoe Slow asutaja ja žüriiliige Helen Puistaja suunab meeskondi enne finaali veel mõned sammud oma ideest kõrvale astuma, et vaadata seda mõtet ka teisest vaatenurgast. „Soovitan mõelda, kuidas see toode või teenus mõjutab lõpptarbijat, edasimüüjat ja miks mitte ka otsustajaid. Tuleks mõelda, kuidas keskkonnasõbralikum alternatiiv teha mugavaks neile, kes selle valiku langetama peaksid. Kui idee iga nurga alt pulkadeks võtta, siis on meeskonnad finaalis veelgi kindlamad ja näeme särasilmseid esitlusi, mis omakorda järgmiste roheideede seemned mulda istutavad.“

Negavati üheksa meeskonda finaalis esinemise järjekorras:

  • Unknot – ringmajandusele spetsialiseeruv agentuur, mis aitab rõivatootjatel oma materjalijäätmetest ümbertöödeldavaid tooteid välja arendada ja müüa. 
  • PlaatinaHunt – mootorsõidukite katalüsaatoritest välja lendunud plaatina eraldamine tänavatolmust.
  • RingKarp – korduvkasutatava toidukarbi teenus toitlustusasutustele, et vähendada kaasavõetava toidu ühekordset pakendamist.
  • Lemm – nõgesekiust valmistatud vastupidav kangas. Uus tehnoloogia taimekasvatusjääkidest lemme eraldamiseks viib vanarahva teadmised kokku tänapäevase jätkusuutliku maailmavaate ja aeglase moe kontseptsiooniga.
  • Myceen – seenematerjale ja nendest tooteid arendav ettevõte. Uudsel materjalil on potentsiaal asendada probleemseid materjale ehitus-, mööbli-, transpordisektoris, kuna pärast  ning neil oleks ka turgu.
  • Konnekt – rakendus nutitelefonile, mis koondab erinevad plastikkaardid ja võimaldab teha kõik vajalikud piiksutamised oma telefoniga.
  • Lelukarp – mänguasjade renditeenus, mis töötab personaliseeritud tellimuskastide põhimõttel. Hoiab lelud ringluses, säästab vanemate aega ja raha ning järgib laste huve.
  • Villakas – eestimaisest lambavillast pesukäsn, mida on pärast kasutusaja lõppu võimalik komposteerida.
  • Õõtsvolt – puude tuules kõikumisest elektrienergiat tootev süsteem.

Rohkem infot ideede kohta, sh videod leiab Negavati kodulehelt.

Negavati superfinaali on võimalik jälgida KIKi kodulehelt ning Negavati ja KIKi Facebooki seinalt või KIKi Youtube kanalilt. Meeskonnad ja žürii kohtuvad esmakordselt sel hooajal näost näkku Negavati vilistlase Anna Lutteri sündmuskeskuses Kuut. Päeva juhib ajakirjanik Kristo Elias. Võitjad kuulutatakse välja orienteeruvalt kell 17.45. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma roheidee elluviimiseks. Eriauhinnad panevad välja Prototron, teaduspark Tehnopol, Tallinna Loomeinkubaator, Admiral Markets, Luminor Eesti, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, samuti kuulutatakse välja KIKi töötajate lemmik. Rohkem infot finaali ja päevakava kohta leiab KIKi kodulehelt siit.

Negavati žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõunik Madis Tilga, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing ja veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi ellu kutsutud 18-30 aastastele noortele mõeldud roheideede konkurss, et innustada noori maailma paremaks muutma. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 479 ideed, mida on KIK toetatud kokku 222 000 euroga. Negavati VIII hooaja toetajad on Eesti Pandipakend, Paulig Eesti ja Luminor Eesti. Konkursi partneriteks on Rimi Eesti, Ülemiste City, Tehnopol, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus, Admiral Markets, Tallinna Loomeinkubaator ning konkurss Prototron.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.