Uudis

Ida-Virumaa saab rohepöörde toetuseks 153 miljonit eurot

Ida-Virumaa.Foto: Shutterstock

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt allkirjastas Ida-Viru ettevõtluse investeeringute toetuse määruse, toetuse eelarve on kokku 153 miljonit eurot. 

Õiglase ülemineku fondi kõige suurema eelarvega meede on suunatud suuremahuliste ja kliimaneutraalsuse põhimõtetest lähtuvate investeeringute elluviimiseks, mis aitavad mitmekesistada Ida-Virumaa majandust, arendada uut kõrge lisandväärtusega tootmist ning luua seeläbi maakonda uusi töökohti ja väärtusahelaid, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM). 

Toetuse eesmärk on aidata piirkonnas saavutada Euroopa Liidu (EL) 2030. aasta energia- ja kliimaeesmärke ning Pariisi kokkuleppe alusel 2050. aastaks liidu kliimaneutraalsele majandusele ülemineku sotsiaalsete, tööhõivealaste, majanduslike ja keskkonnamõjudega seotud eesmärke, selgub määrusest. 

Toetust rahastatakse EL õiglase ülemineku fondist ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2021–2027 alusel. Toetuse maksimaalne summa sõltub projekti kogumahust, tegevustest ja kavandatud tulemustest ning jääb reeglina vahemikku 500 000 eurot kuni 19 miljonit eurot.

Kuna rahastus tuleb õiglase ülemineku fondist, on lõplike rahastusotsuste tegemise eeldus Euroopa Komisjoni heakskiit Eesti poolt juunis esitatud õiglase ülemineku territoriaalsele kavale. Otsus tehakse eeldatavalt 2022. aasta sügisel. Seega on Ida-Viru maakonda investeerimisest huvitatud ettevõtetel võimalik end peagi registreerida Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusse eelnõustamisele ja esitada ametlikud taotlused, kuid rahastusotsuse saamiseks tuleb esmalt ära oodata komisjoni otsus.

Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaatori Ivan Sergejevi sõnul tuntakse Ida-Virumaal üleminekufondi vastu suurt huvi, mis ennustab suurinvesteeringute meetmele hoogsat rakendust. “Hoolimata ärevatest aegadest on viimaste kuudega huvi investeeringute vastu kasvanud, sest ehkki mõned ettevõtted on otsustanud oma projektid piirkonnas esialgu peatada, on uued huvilised kohe peale tulnud. Selle pärast on tänuväärne, et valitsus lubas avada meetme teatud tingimustel enne õiglase ülemineku kava lõplikku heakskiitu Euroopa Komisjoni poolt,” märkis Sergejev pressiteates.

Toetatakse suuremahuliste investeeringute kaasamist ja seeläbi ka uute, kõrgema lisandväärtusega töökohtade ning ettevõtete teket. Lisaks tootmise käivitamiseks või teenuste pakkumiseks vajaminevatele põhivarainvesteeringutele, võimaldab eelnõu ka teadus- ja arendustegevuse elluviimise ning töötajate koolitamise toetamist juhul, kui need on oluliseks eelduseks põhivarainvesteeringute tegemisel ja rakenduskava eesmärkide ning tulemuste saavutamisel.

Õiglase ülemineku peamiseks sihtgrupiks on rakenduskava kohaselt nii uued kui ka olemasolevad, peamiselt väikese ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKE), kes on huvitatud teadmus- ja tehnoloogiamahukate ärimudelite arendamisest ning seeläbi töökohtade loomisest Ida-Viru maakonnas.

Toetatavad projektid peaksid aitavama ühtlasi kaasa Eesti pikaajalise strateegia “Eesti 2035”  tugeva, uuendusmeelse ja vastutustundliku majanduse sihi saavutamisele.

Põlevkivisektori hääbumise tõttu võib aastaks 2030 kaduda Ida-Virumaal umbes 3700 töökohta. Lisaks ilmneb põlevkiviga mitteseotud Ida-Viru ettevõtete viimaste aastate statistikast, et vaatamata ettevõtete arvu kasvule on töökohtade arv kahanenud peaaegu kõikides ettevõtte suurusgruppides. Ka toetusmeetmed ei ole suutnud seni Ida-Virumaal töökohtade kasvule märkimisväärselt kaasa aidata, mistõttu toetatakse ka suurettevõtteid, sest ainuüksi VKE-d ei suuda maakonnas piisavas mahus töökohti luua. 

Vastavalt Euroopa Komisjonile õiglase ülemineku kava raames esitatule aidatakse käesoleva toetusprogrammi abil eeldatavalt kaasa vähemalt 20 suurinvesteeringu elluviimisele ning luuakse selle tulemusena Ida-Viru maakonnas vähemalt 1000 uut töökohta, samuti soodustatakse toetuse abil puudega töötajate värbamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.