Uudis

Jahimehed peletavad peeglitega suurtelt teedelt metsloomi

Foto: Unsplash

Tartumaa jahipiirkonna Vahelaane jahindusseltsi neli liiget kruvisid teisipäeva hommikul Piibe maanteel Maramaal helkurpostide külge sinkjalt läikivaid plastkarbikesi, mille ülesanne on peletada suurtelt teedelt metsloomi.

Samasugused peeglit meenutavad karbid pandi teisipäeval ka Tallinna-Tartu-Võru-Luhamaa maanteele Kambjasse ja Laeva kanti. Kokku on neid nüüd Tartumaal 110. Tegu on valgustõkke reflektoritega, mis hämaras ja pimedal ajal peegeldavad autotulede valgust tee äärde ja see peaks ära hoidma metsloomade tormamise teele.

Reflektorite paigaldamine on Eesti jahimeeste seltsi liikme, projekti “Ulukid teel” eestvedaja Urmas Salmu idee. Ta on 2010. aastast kogunud statistikat Eesti teedel hukkuvate metsloomade kohta. “Kui nende kuivade arvude peale tõsisemalt mõelda, muutub see statistika kaunis veriseks ja vastikuks,” tõdes Salmu.

Saksamaal tehtud uuringute põhjal on Salmu veendunud, et reflektorite paigaldamine ulukite kaitseks on sama tõhus, kuid odavam, kui ehitada teedele miljonite eurode eest ökodukte ja aedu. Üks reflektor maksab üheksa eurot ning selle kinnitamiseks on vaja akutrelli ja kaht kruvi.

Ka reflektorid ajas Salmu ise välja. Neid on võimalik tellida näiteks Hiinast, kuid katsetega tõestatud töötava reflektori saab seni vaid Saksamaalt. Seal on sääraseid reflektoreid katsetatud Schleswig-Holsteini liidumaal, kuid Eesti omadega sarnastes tingimustes pole reflektoreid kontrollitud.

Ennekõike peaks reflektor hoidma sõiduteelt eemal suuremaid loomi, nagu põdrad, kitsed ja metssead. Rebased ja kährikud jooksevad teele pigem nina maas jälgi ajades ega pruugi reflektorilt peegelduvat valgusvihku märgata.

Maanteeamet andis küll Eesti jahimeeste seltsile loa kinnitada reflektoreid teede helkurpostide külge, kuid nende mõju suhtes on spetsialistid skeptilised.

“Paraku ei ole ulukireflektorid Euroopa ülikoolides tehtud varasemates katseuuringutes kuigi positiivseid tulemusi andnud ja ka ulukibioloogid on nende suhtes skeptilised,” ütles maanteeameti keskkonnatalituse juhataja Villu Lükk. “Siiski ootame Eesti jahimeeste seltsi katsetuse tulemusi huviga.”

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.