Uudis

Jutt Veneetsiasse naasnud luikedest ja delfiinidest osutus valeks

Delfiin.Foto: Shutterstock

Koroonaviirusele lisaks levib ka massiliselt kuulujutte. Näiteks levitati, et luiged ja delfiinid on Venetsiasse naasnud. Inimesed jagasid taolisi uudiseid, sest need on positiivne vaheldus kümnetele uudistele sellest, mis kõik valesti on. Sellest hoolimata jõudis see info uudistesse, levis TikTokis ja Instagramis. Allikakriitiliseks tuleb jääda aga ka praegu. 

“Siin on pandeemia ootamatu kõrvalmõju. Veneetsia kanalite vesi on esmakordselt igaviku jooksul selge. Kalad on nähtaval ning luiged naasnud.”

“Samal ajal kui inimesed hoiavad sotsiaalset distantsi, murdid Yunani provintsi külasse 14 eleventi, kes otsisid maisi ja muud toitu. Nad jõid 30 kilogammi maisiveini ning jäid nii purju, et nad jäid lähedalasuvas teeistanduses magama.”

“Veneetsias pole ammu selget vett nähtud. Delfiinid ilmusid samuti kohale. Loodus vajutas just restart-nuppu.”

National Geographic selgitab, et need luiged käivad Burano väikesaare kanalites regulaarselt. Veneetsia delfiine filmiti sadu miile eemal Sardiinias. Hetkel pole tead, kust tulid purjus elevantide fotod, kuid Hiina uudisteraport lükkas selle ümber. Yunani külast käisid küll hiljuti elevandid läbi, kuid nad ei jäänud purjuspäi teeistandusse magama.

Vastuolulise luigepostituse teinud Kaveri Ganapathy Ahuja tunnistab oma eksimust, kuid ei võta postitust maha, sest tahab Twitteris saadud meeldimiste ja kommentaaride arvu kui isiklikku rekordit talletada. Indias elav Ahuja pani lihtsalt ise netist leitud fotod kokku teadmata, et tegelikult käivad luiged Buranos regulaarselt. Kuigi meeldimiste ja kommentaaride saamine annabki inimestele ajutise enesehinnangu tõuke, siis taolised vastutustundetud postitused võivad aga vähendada inimeste usaldust uudiste suhtes niigi kriitlisel ajal. Positiivsed uudised on toreda, kuid need peavad ka tõele vastama.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.