Uudis

Kallas: süsinikuhinna mehhanism tuleb üle vaadata

Foto: Shutterstock

Peaminister Kaja Kallas ütles teisipäeval riigikogus poliitilst avaldust tehes, et Euroopa süsinikuhinna mehhanism tuleb tema hinnangul üle vaadata.

“Elu on näidanud, et praegune lahendus ei ole parim ja seda tuleb täiustada. Majandusele on mõistetav ja talutav, kui heitkogustega kauplemise süsteemi hinna muutus oleks planeeritavam ehk lineaarsem, mitte nii nagu praegu, meenutades sõitu ameerika mägedel,” nentis peaminister. 

Lisaks aitaks Kallase sõnul tarbija elektihindu stabiliseerida sõlmides fikseeritud hinnaga lepingu, ent et inimesed seda enam teeksid, peab riik looma paremad tingimused elektrimüüjatele kodutarbijatele madalama fikseeritud hinna pakkumiseks. 

“Hetkel saavad kodutarbijad fikseeritud lepingutest igal ajahetkel välja astuda, mis omakorda ei motiveeri elektrimüüjaid pakkuma odavamaid hindu,” nentis peaminister. Riigikogus on aga menetluses elektrituruseadus, mis täpsustab lepingutest taganemise tingimusi, et tarbijatele muutuksid fikseeritud hinnaga lepingud odavamaks.

“Elektrimüüjate sõnul võimaldaks kindluse andmine tuua fikseeritud pakettide hindu alla isegi paarikümne euro võrra megavatt-tunni kohta,” märkis Kallas. 

“Natuke pikem lahendus on saada Soomega kokkuleppele turu pudelikaelatasu jagamises, mis Lätiga meil juba toimib. Kui see kokkulepe ei liigu tehnilisel tasandil piisavalt kiiresti, olen valmis seda ka adresseerima kõrgemal poliitilisel tasandil. Ka see võimaldaks pakkuda fikseeritud hindu madalamal tasemel,” tõi peaminister välja. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.