Uudis

Kanasulg päästab teemantlinnu

Rohe-teemantlind.Foto: JJ Harrison

Kuigi parasiidid ei mõjuta tavaoludes eriti peremeesliigi asurkonda, muutuvad need ohtlikuks siis, kui neid on ohtralt. Eriti suures ohus võivad aga olla väikese arvukusega ohustatud liik.

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogi Marko Mägi sõnul on sellises olukorras Tasmaania idarannikul elav rohe-teemantlind, kes on ohus elupaikade kadumise ja halvenemise ning konkurentide ja võõrliikide tõttu.

Hiljuti lisandus ohtude hulka ka kahetiivaline parasiit Passeromyia longicornis, kelle vastsed tungivad linnupoja naha alla, toituvad seal verest ja lagunevatest kudedest ning väljuvad naha alt, et pesamaterjalis nukkuda. Nakatunud poeg reeglina hukkub, kirjutab Mägi Linnuvaatlejas.

Parasiitidega võitlemiseks on rohe-teemantlindudele abikäe ulatanud inimene — pesadesse on pihustatud putukatõrjevahendit. Kuigi tulemused on positiivsed, on pesadeni jõudmine keeruline, nõuab palju aega, vaeva ja raha. Nimelt pesitsevad rohe-teemantlinnud õõnsustes, kuhu ehitavad sarnaselt põldvarblasega kaetud pesa, mis koosneb puukoore tükkidest ja rohust ning mille vooderdavad seest sulgedega.

Seepärast katsetasid teadlased lindude abistamiseks lihtsamat meetodit — pesaehitamise ajal riputati puu otsa tiheda võrguga torujas linnusöögimajalaadne sulehoidik, kust linnud said koguda putukatõrjevahendiga üle pihustatud kanasulgi. Selline viis parasiiditõrjeks laseb lindudel endil tõrjetöö ära teha.

Töödeldud kanasulgede kasutamine oli ülitõhus: neid kasutanud lindude pesades oli keskmiselt vaid 0,3 parasiidivastset, pritsimata sulgi kasutanud lindude pesades aga 32,2 parasiidivastset. Ka lennuvõimestus töödeldud sulgedega pesadest märksa rohkem poegi (3,8 vs 0,3), mis tähendas, et lennuvõimestus lausa 95 protsenti poegadest, tavalisi sulgi kasutanud pesades lennuvõimestus vaid kaheksa protsenti koorunud poegadest.

Seega suudavad rohe-teemantlinnud end ise suurepärastelt aidata, inimese pingutus abistamisel on minimaalne. Lisaks on selline parasiiditõrje meetod kulu- ja ajasäästlik: sulehoidiku hind on alla seitsme euro ning selle paigaldamiseks kulub vaid tund.

Kui küsida, kas lindude abistamine ei sea ohtu parasiidi asurkonda, siis muretsemiseks ei ole põhjust — tema peremeesliikide ring on lai.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.