Uudis

Kas “käsitöö” või “vegan” sildi all müüakse sulle ikka tervislikku ja keskkonnasõbralikku piparkooki?

Foto: Rohegeenius

Jõulukuul läheb magusamat kraami ikka rohkem, ostetakse nii valmis piparkooke kui valmistatakse neid ise. Kuid kas sa tead, mis on nende vürtskookide ja tainaste sees või loed vaid kaloreid? Kas toote nimetusse lisatud “käsitöö” või “vegan” või isegi see, kui tootjaks on meie kohalik väiketegija, on ikka piisav garantii, et sa ei vii omale koju mingit jura?

Mida siis võiks silmas pidada?

Kui lähed omale piparkoogitainast ostma, siis tervise- ja keskkonnasõbralikum on igal juhul osta tainas, milles on rasvainena kasutatud võid. TTÜ keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteaduri Signe Adamberi sõnul on või naturaalne toode, seevastu margariin aga keemiliselt valmistatud produkt, mis saadakse hüdrogeenimise teel mitmesugustest õlidest, muu hulgas ka palmiõlist. Või on Adambergi sõnutsi kõige mitmekesisem rasv, mis saadakse mehaaniliselt kokku löödud koorest ning on loodud inimese järeltulija kasvatamiseks, olles hea energiallikas.

Margariini on odav valmistada, sest palmiõli on odav, kuid palmiõli on Adambergi sõnul ka kõige ühekülgsem õli. Samas on odavusel oma hind – suur osa palmiõlist tuleb vihmametsade piirkonnast, kus neid raiutakse maha selleks, et õlipalmi istandusi rajada. Ühes sellega on ohtu sattunud ka mitmed ahviliigid. Nii et teadliku tarbijana võiks jätta palmiõli sisaldava küpsetise ja taina poodi.

Liiatigi kui margariiniga valmistatud toote kõrval on täpselt sama küpsetis või tainas, mis on valmistatud võiga – järelikult nii saab ja on võimalik, küsimus on lihtsalt valikutes.

Kukalt kratsima panevad leiud Eesti poelettidelt

Rohegeenius vaatas meie magusalettidel ringi ja leidis eelpool kirjapandust lähtuvalt nii mõnegi toote, mille võiks teadliku tarbijana jätta poodi.

Näiteks Eesti Leivatööstus pakub käsitööpiparkooke apelsiniga, margariini ja palmiõliga. Paneb ju mõtlema, miks neid koostisosi – kui nad oleksid nii naturaalsed ja loodust säästvad – kohe suurelt sildile pole pandud?

Järgmine gluteenivaba piparkook tõestab väga hästi, kuidas märge “vegan” ei loe üldse mitte midagi. Taoline piparkook tuleb poodi jätta. Veganluse peamine idee seisnebki ju selles, et inimese toidulaua pärast ei peaks ükski loom kannatama. Palmiõli saamiseks aga sõna otseses mõttes loomad surevad.

Ilusad värviliseks glasuuritud vigurpiparkoogid näevad väga kodused välja ja kohe tahaks sellised korvi pista, eks ole? Samas koostisse on jällegi lisatud margariini ja palmirasva… Ega siin mingit vigurit ei ole – lihtsalt ära osta!

Piparkoogitainaste lettide ees seistes avaneb tegelikult täpselt samasugune pilt. Siin pole enam ei vegan silte ega käsitöölubadusi – jääb vaid tarbija valik, millist tainast võtta. Piparkoogitainast saab õnneks ka ise teha, oma taina valmistamine võtab küll aega ja on kallim kui poest osta, aga tulemus on naturaalne. Võiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.