Uudis

Kas mäletad? Täna, 12 aasta eest möllas kogu Eestis suur lumetorm, mille tõttu jäi elektrita üle 33 000 majapidamise

Praegu on muru roheline ja ladistab vihma, aga 12 aasta eest oli õues tõeline lumetorm.Foto: kuvatõmmis videost

2008. aastal möllanud lumetorm purustas rekordeid ja tõi kaasa kahjustusi, jõudes isegi välismaa meediasse.

Kairo Kiitsaku teatel oli tormi põhjustajaks Ukraina kohal tekkinud tsüklon nimega Irmela, mis süvenes kiiresti ja võttis seejärel suuna Eesti poole. “Tsükloni idaosa mööda tõusis põhja poole troopiline õhumass, aga lääneosas liikus samal ajal Soomest lõuna poole külm õhumass,” kirjutas ta

Pöörise servas paisus meil põhja- ja loodetuul tugevaks. “Lumesadu ja tuisk algas hommikul Kagu-Eestist ja levis päeva jooksul üle terve vabariigi,” teatas Kiitsak.

Põhjarannikul ulatusid puhangud kuni 30 m/s ning sisemaa sügavustes iiliti üle 20 m/s. “Isegi äikesest teatati,” kirjutas Kiitsak. “Selle tormiga registreeriti ka uued novembrikuu õhurõhurekordid.”

Näiteks langes Mustvees õhurõhk 951 hPa-ni (tormi kese liikus üle Peipsi ja Lääne-Virumaa põhja poole). Kiitsaku teatel pälvis lumetorm tähelepanu ka mujal maailmas.

Kiitsaku sõnul sattus õhtul Virumaa kohale tsükloni soe sektor, mistõttu ligi paariks tunniks läks seal ilm sulale ja sadu vesiseks. Kundas tõusis temperatuur hetkeks 3,2 ja Jõhvis 2 kraadini. Mujal Eestis oli temperatuur enamasti miinuspoolel.

24. novembril hakkas tsüklon Soome lahel väga kiiresti täituma.

Irmela tõi kaasa rohkelt sademeid ja uusi rekordeid, näiteks mõõdeti Kuusikul lumekihi paksuseks 56 sentimeetrit, mis on Eesti novembrikuu lumerekord.

Paar päeva hiljem liikus üle Eesti soe front, millega kaasnes korraks tugev lumesadu, aga lumikattele olulist lisa ei tulnud, sest ilm läks ruttu sulale ja umbes nädal hiljem polnud lumest enam jälgegi.

Lumetorm Eestis 23.11.2008

Kas mäletate? Täna, 12 aastat tagasi, 23. novembril 2008. aastal möllas kogu Eestis suur lumetorm, mis tõi kahjustusi ja jättis elektrita üle 33 000 majapidamise. Lumetormi põhjustajaks oli Ukraina kohal tekkinud tsüklon nimega Irmela, mis süvenes kiiresti ja võttis seejärel suuna Eesti poole. Tsükloni idaosa mööda tõusis põhja poole troopiline õhumass, aga lääneosas liikus samal ajal Soomest lõuna poole külm õhumass.Pöörise servas paisus 23. novembril põhja- ja loodetuul meil tugevaks. Lumesadu ja tuisk algas hommikul Kagu-Eestist ja levis päeva jooksul üle terve vabariigi. Põhjarannikul ulatusid puhangud kuni 30 m/s ning sisemaa sügavustes iiliti üle 20 m/s. Isegi äikesest teatati. Selle tormiga registreeriti ka uued novembrikuu õhurõhurekordid. Näiteks Mustvees langes õhurõhk 951 hPa-ni (tormi kese liikus üle Peipsi ja Lääne-Virumaa põhja poole). See lumetorm pälvis toona tähelepanu ka mujal maailmas.Õhtul sattus Virumaa kohale tsükloni soe sektor, mistõttu ligi paariks tunniks läks seal ilm sulale ja sadu vesiseks. Kundas tõusis temperatuur hetkeks +3,2°C-ni ja Jõhvis +2°C-ni. Mujal Eestis oli temperatuur enamasti ikka miinuspoolel. 24. novembril hakkas tsüklon Soome lahel väga kiiresti täituma.Irmela tõi kaasa rohkelt sademeid ja uusi lumerekordeid, näiteks Kuusikul mõõdeti lumekihi paksuseks 56 cm, mis on Eesti novembrikuu lumerekord. Paar päeva hiljem liikus üle Eesti soe front, millega kaasnes taas korraks tugev lumesadu, aga lumikattele olulist lisa ei tulnud, sest ilm läks ruttu sulale ja umbes nädal hiljem polnud lumest enam jälgegi.

Posted by Sünoptik Kairo Kiitsak on Monday, November 23, 2020
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.