Kas saame enne soomlasi valmis? Paldiski LNG terminalis algab viimane ehitusetapp

Paldiski LNG terminali ehitus. Foto: Alexela

Paldiski terminalis lõppesid vaiatööd ja homme antakse Eleringile üle haalamiskai platvormi laiendus, suurtest töödest on jäänud veel viimane etapp, milleks on laeva kinnituspoide ehk paalide ehitus. Kõik platvormi ja paalide ehitamiseks vajalikud 133 toruvaia on tänaseks tugevasse sinisavisse kinni rammitud.   

„Nüüd mil kindel vundament valmis, merepõhja geoloogia ja spetsiaalse vaiatehnikaga seotud suuremad riskid maas ning jääb võitlus eelkõige tuulte ja lainetega, saame veelkord kinnitada, et sadama ehitusosa valmib tähtaegselt oktoobri lõpuks,“ märkis Alexela juhatuse esimees Marti Hääl.

„Kevadel leppisid Eesti ja Soome kokku, et laev tuleb esimesena sinna, kus terminal valmis saab. Alexela ja Infortar, projekteerijaid, ehitajad, logistikud, kokku enam kui kakssada inimest on selle lubaduse nimel ning laiemalt Eesti ja piirkonna varustuskindluse heaks töötanud terve viimase poolaasta hingetõmbeajata,“ lausus Hääl.  

Foto: Alexela

Paldiski Pakrineeme sadama haalamiskai platvormi põhimahu andsid Alexela ja Infortar Eleringile gaasitöödeks enne tähtaega üle juba augusti lõpus. Platvormi 200m2 laiendus valmib täna, kümme päeva enne lubatud tähtaega. Paldiski terminali haalamiskai ehituse töövõtja on Insenerehituse AS, kelle vaiatööde partner on AS BMGS, metallitöid teostab Ciest Metal OÜ, montaaźi- ja betoonitöid Rakennus Grupp OÜ ja betooni tarnib AS HC Betoon, geodeesia eest vastutab Geoplanet OÜ.

Paldiski LNG terminal koosneb kolmest osast – sadamast, Eleringi toruühendusest Balticconnectoriga ja laevast. Alexela ja Infortar vastutavad kai ja sadamarajatiste valmimise eest. Eesti kaks suurt energia- ja investeerimisgruppi Alexela ja Infortar liitsid oma kogemused ja alustasid ehitustegevuse ettevalmistusega omal initsiatiivil ja rahastamisel vahetult peale Ukraina sõja algust.

Ühiselt arendavad Alexela ja Infortar rohegaasi tootmist Eestis, koos loodud ettevõte Eesti Biogaas OÜ on ehitanud kokku kolm rohe- ja ringmajandust edendavat jaama Lääne-Virumaal Vinnis, Tartumaal Ilmatsalus ja Järvamaal Oisus. 

Rohegaas on täielikult kohalik ning kõige puhtam ja tahmavabam kütus. Rohegaasi suuremad kliendid on Tartu ja Pärnu linna ühistranspordiettevõtted, rohegaasi saab mootorikütusena osta Eesti Gaasi ja Alexela gaasitanklatest üle Eesti.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) asekantsler Timo Tatar ütles eile, et lõplik selgus veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali sildumiskoha suhtes võib saabuda juba selle nädala lõpus, kui Eesti ja Soome hindavad terminali vastuvõtutaristu valmimise kulgu mõlemas riigis.

“Hetkel me liigume sellesama kokkuleppe kohaselt edasi, mis kevadel sai ministeeriumide vahel sõlmitud, et terminalil saab olema kaks vastuvõtu poolt – Eestis ja Soomes. Eeloleval talvel peaks terminal tulema sinna, kus seda laeva on võimalik varem vastu võtta. Me muidugi loodame, et see laev tuleb Eesti poolele,” ütles Tatar riigieelarve kontrolli esmaspäevasel erikomisjoni istungil.

Paldiskisse taasgaasistamise võimekusega LNG ujuvterminali vastuvõtmiseks rajatava taristu ehitustööd on arendajate sõnul graafikus ja peaks valmima novembri lõpuks. Paralleelselt käivad vastuvõtutaristu väljaehitamise tööd ka Soomes Inkoo sadamas. Seal peaks laeva vastuvõtuvõimekus valmima detsembris. 

Eesti Gaasi juhatuse esimehe Margus Kaasiku sõnul on mõistetav, et riik soovib taristu enne Soomet valmis saada. “Eesti majandusele ja konkurentsipositsioonile oleks kahtlemata parem kui LNG terminal asuks Eestis,” selgitas Kaasik BNS-ile. 

Ta tõi aga välja, et ka tarbija vaates oleks parem lahendus, kui terminal asuks Eestis. “Kuna Inkoo eeldab talvel jääklassiga LNG tankereid, mille rentimine on kallim, siis Paldiski oleks majanduslikult soodsam asukoht ujuvterminalile ja seeläbi ka gaasitarbijatele,” märkis gaasiettevõtte juht. 

Juhul, kui Soome saab vastuvõtutaristu valmis varem kui Eesti, jääb Paldiski kai regiooni varustuskindlust tagama. Samuti ei saa MKM-i sõnul välistada, et pikemas perspektiivis võib eraettevõtetel olla huvi välja ehitada ka alaline LNG terminal.  

Augusti lõpus vahendas portaal LNGPrime, et Excelerate Energy taasgaasistamisvõimekusega laev (FSRU) Exemplar lõpetas oma lepingu Argentiinas ja asus teele Läänemere poole, kus hakkab pakkuma taasgaasitamise teenust Eestile ja Soomele. Praeguseks on laev jõudnud Hispaaniasse kuivdokki, kus seda valmistatakse ette talvistes oludes töötamiseks.

Exemplar teenindab Soomet ja Balti riike 10-aastase lepingu alusel, mille Excelerate sõlmis Soome riiikliku gaasivõrguettevõttega Gasgrid. Aluse rendikulud on selle perioodi peale hinnanguliselt 460 miljonit eurot, millele lisanduvad käidetava gaasi mahust tulenevad muutuvkulud.

Paldiski haalamiskaid ehitavad eraettevõtjad Infortar ja Alexela, toruühenduse Eesti ja Soome vahel ehitab välja riiklik võrguettevõte Elering koostöös Gasgridiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.