Uudis

Keskkonnaamet lükkas turbakaevandaja kaevandusloa tagasi kohalike elanike vastuseisu tõttu

Salajõe elanikud ei ole kaevanduse laienemisega nõus ka juhul, kui Kekkilä rajab neile uued kaevud.Foto: Shutterstock

Keskkonnaamet lükkas Lääne-Eestis turvast kaevandada sooviva Kekkilä kaevandusloa tagasi, põhjendades keeldumist sellega, et Lääne-Nigula vallavolikogu ei olnud üle kahe aasta tagasi turbakaevanduse laiendamisega nõus, kirjutab Lääne Elu.

Keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme selgitab keeldumisotsuses, et kohalik omavalitsus pole ametile teatanud, et nad oleks oma 2017. aastal tehtud otsust muutnud. Nurme sõnul ei ole keskkonnaametil sel juhul õigust kaevandusloa andmist isegi kaaluda.

Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus ütles esmaspäeval Lääne Elule, et ei ole keeldumisotsust veel lugenud ega oska seisukohta võtta. “Oleneb, mis põhjused seal on,” ütles Lõhmus. Kuulnud, et põhjuseks on vallavolikogu 2017. aasta otsus, ei suutnud Lõhmus pahameelt tagasi hoida. “Keskkonnaamet ei peaks vastutusest keelduma,” ütles Lõhmus.

Detsembris peaks Lääne-Nigula volikogu arutama, kas ta on nõus kaevanduse keelamisega või mitte. “Imelik oleks, kui me ütleks, et laienege ikka, kui keskkonnaamet on selle ära keelanud,” märkis Lõhmus.

Ta avaldas lootust, et Kekkiläl õnnestub Salajõe elanikega kokku leppida, mis tingimustel nad oleks kaevanduse laiendamisega nõus. Sel juhul annaks volikogu kaevandusele rohelise tule. “Aga kui kogukond on vastu ja kokkulepet ei ole, siis ei tule see kõne alla,” ütles Lõhmus.

Salajõe elanikud ei ole kaevanduse laienemisega nõus ka juhul, kui Kekkilä rajab neile uued kaevud. „Meie laienemist heaks ei kiida,” ütles Salajõe külaseltsi üks juhte Mare Urbas esmaspäeval Lääne Elule.

Kekkilä kehtiv kaevandusluba kestab aastani 2026. „Üritaks, et nad vähemalt nüüd kohe uut kaevandusluba ei saaks. Eks nad nagunii üritavad uuesti,” ütles Urbas.

Peale rikutud kaevude kardavad kohalikud veetaseme alanemist ja kaevude kuivamist. Külaselts loodab võita aega, et kaevandamise mõjusid täpsemalt uurida. Seltsil on kavas võtta ise seirekaevudest veeproove ja lasta uurida, mis seisus on põhjavesi. Seirekaevud rajati valla tellitud uuringu raames.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.