Nagu keskkonnaamet isegi ütleb, puudutavad need muudatused peamiselt inimeste liikumisvabadust. Kuna see on sihtkaitsevöönd, tohib seal praegu liikuda vaid erilubade alusel. Suuremal piiranguvööndiks tehtaval alal oleks liiklemisluba lõdvem, tagades, et ilma eriloata ei minda reservaatidele liiga lähedale. See tähendab, et kindlasti tõuseks igasuguste veesõidukite – kanuude või teiste veesõidukitega – liiklemise surve.
Keskkonnaamet ütleb, et sellest pole midagi, sest linnud on alal paigutatud hajutatult ja see ei avaldaks neile olulist mõju. Aga jällegi, kui me räägime peamisest huvigrupist – loodusest ja lindudest –, siis minu meelest on kuidagi ebaproportsionaalne julgustada seal liikumist.
Üks keskkonnaameti suuri ettekäändeid on see, et kavandatav eelnõu vähendab bürokraatiat, sest erilubasid oleks vaja vähem väljastada. Aga see on teise huvigrupi huvide teenimine. Huvitav oleks teada, mitu bürokraatiajuhtumit aastas uue eelnõuga siis ära jääks? On hea, et bürokraatiat vähendatakse, aga kas see mõjub hästi ülemaailmse kaitse olulisusega rahvuspargile? Kas see mängib üle peamise huvigrupi huvid?
Uus trend: kaitse suurendamine
Kindlasti suureneksid suures pildis häiringud lindudele. Samuti muutuksid kalastuseeskirjad. Lihtsalt öeldes muutuks kalastamine, eriti piiranguvööndis, palju lihtsamaks, sellest tulenevalt tõuseks ilmselt ka kalastussurve. See on jällegi kindel häiring, mis võib muuta mere elustiku ja ökosüsteemide dünaamikat.
Täna, mil elame üha kiireneva ja suureneva teadmatusega keskkonnakriisi lävel, võiks olla peamine trend, mida inimühiskonnad, Eesti nende seas, kõrge loodusväärtusega looduslike alade suhtes kohaldama peaks kaitse suurendamine ja häiringu vähendamine.
Nendele lindudele, kellele Matsalu rahvuspark on ülioluline osa rändekoridorist, tuleb ajas inimpoolseid häiringuid ja eri ohte aina juurde. Ökoloogiline reaalsus on, et linnud peavad ikkagi inimeste planeedil hakkama saama. Eriti kui vaadata Euroopat, mis on üks kõige kulturiseeritumaid alasid kogu maailmas. Üksikud kohad, kus lindudel on tõesti võimalik olla omapäi, peaksid võimalikult palju selliseks ka jääma.