Uudis

Keskkonnaentusiast: nädalamenüü planeerimine säästab raha

Saate külaline Gethel Burlaka ja saatejuht Kati Voomets.Foto: Marko Oolo

Keskkonnasäästliku eluviisi blogija ja entusiast Gethel Burlaka rääkis Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse rahatarkuse taskuhäälingus „Kogumispäevik“, kuidas nädalamenüü koostamine on aidanud tal säästa juba paari kuuga oodatust rohkem raha.

„Kui alustasin nädalamenüü planeerimisega, siis ma ei oodanud, et sääst toidukuludelt võib olla nõnda suur. Eelistan oste tegemas käia poes või turul, sest siis saan teha keskkonnasäästlikumaid otsuseid pakendi osas ja valida ostukorvi puu- ja köögivilju, mis on pisut üleküpsenud, kuid siiski tarvitamiskõlblikud ning millel on tihti ka soodsam hind,“ rääkis Gethel Burlaka.

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht ja taskuhäälingu „Kogumispäevik“ saatejuhi Kati Voometsa sõnul on toit peredes üks suurimaid kuluallikaid. „Eesti peredel kulub ligikaudu veerand sissetulekust toidule. Toidukulude vähendamise märksõnadeks on planeerimine, võimalikult palju ise valmistamine ning poes mõistlike valikute tegemine,“ rääkis Kati Voomets.

„Varem sõin lõunat tihti väljas ning aeg-ajalt tellisin valmistoitu ja toidukaupu koju, kuid nädalamenüüd koostama hakates avastasin, et planeerimine tagab selle, et ma ostan vaid vajalikud kogused ja vähem toitu läheb prügikasti. Samuti aitab see vähendada pakendite kasutamist, mis valmistoidu või e-poest toidukaupade ostmisega kaasneb,“ selgitas Gethel Burlaka oma põhimõtteid keskkonna ja raha säästmiseks.

„Eestlased raiskavad aastas 120 euro väärtuses 20 kilogrammi toitu, lastega leibkond lausa 200 euro väärtuses toitu. Number üks põhjus on toidu riknemine. Teine põhjus on toidu ülevalmistamine ning kolmas kasutamise kuupäeva möödumine. Piltlikult võiks öelda, et viskame iga kümnenda poekoti sisu lihtsalt prügikasti,“ selgitas Kati Voomets.

Taskuhääling „Kogumispäevik“ on välja kasvanud samanimelisest Eesti suurimast rahatarkuse Facebooki kogukonna grupist, kuhu on koondunud enam kui 30 000 inimest. Taskuhäälingus jagatakse praktilisi nõudandeid rahaasjade planeerimiseks ja oma pere rahalise heaolu parandamiseks. Kogumispäevik jõuab eetrisse kolm-neli korda kuus. Veebisaate kestus on 40–60 minutit.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses