Keskkonnaministeerium: energiasäästu saavutamine on MKM-i ülesanne

F: Pixabay

Keskkonnaministeeriumi hinnangul on energiasäästu saavutamine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) haldusalas olev ülesanne ning leiab, et ei saa juhtida seda osa rohepöördeks vajalikest muudatustest, mis on seotud majandus- ja energeetikasektori küsimustega.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma märgib MKM-ile saadetud kirjas, et MKM on kõige pädevam asutus metaaniheite vähendamise määruse eelnõust tulenevate kohustuste täitmiseks.

Keskkonnaministeerium nõustub seejuures, et metaaniheite vähendamisega seotud küsimused on muuhulgas seotud ka keskkonna- ja kliimaeesmärkide täitmisega. Kuid veel enam on see seotud MKM-i vastutusalas oleva taastuvenergia direktiiviga, mis muu hulgas sisaldab kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise vaikeväärtusi, sealhulgas hinnanguid metaanikadude kohta biogaasi ja biometaani tootmisel.

Samuti toob Heinma välja, et metaanilekete vältimise tegevused on seotud soojusmajanduses taristu haldamisega. Näiteks on määrusest tulenevad tegevused seotud soojakadude vältimisega, millega tegeleb MKM. Ka gaasitaristu haldamine kuulub MKM-i haldusalasse.

“Gaasi ülekandevõrgu haldaja Elering on MKM-i haldusalasse kuuluv riigiettevõte, mille ülesandeks on muu hulgas tegeleda taristu hooldamisega ja varustuskindluse tagamisega. Kuna omanike huve esindab Eleringis MKM, siis on just MKM-il võimalus tegeleda ka metaanileketega,” leiab keskkonnaministeeriumi asekantsler.

Heinma selgitab, et määruse vastuvõtmisega tuleks osa sätteid üle võtta ka Eesti õigusesse. Keskkonnaministeerium näeb potentsiaalse reguleeriva seadusena selleks maagaasiseaduse muutmist, mis reguleerib impordi, ülekande, jaotamise ja müügiga seonduvaid tegevusi gaasivõrgu kaudu.

“Maagaasiseaduses on võimalik seada kohustusi nii veeldatud gaasi terminali haldurile, ülekandevõrgu haldurile kui ka süsteemihalduritele. Maagaasiseaduse muutmine kuulub MKM-i pädevusse. Maagaasi seadusega on juba sätestatud, et järelevalvet teostab konkurentsiamet,” toob asekatsler esile.

Seega oleks ka keskkonnaministeeriumi hinnangul administratiivselt mõistlik, et lekete seiramine, tuvastamine ja likvideerimine oleks osa hooldustegevustest, mille üle peaks järelevalvet konkurentsiamet.

Lisaks käib asekantsleri sõnul metaaniheite vähendamise määruse läbirääkimine käsikäes koos teiste energeetikaalgatustega energeetikatöögrupis ja –nõukogus. Keskkonnaministeerium leiab seega, et samamoodi on otstarbekas nendel läbirääkimistel Eesti riigi ja seonduvate sektorite huve ühtselt esindada MKM-il.

“Tegemist ei ole üldise kliimapoliitika meetmega, vaid väga konkreetsete sektori dekarboniseerimisega, mille reguleerimisega tegeleb MKM,” rõhutab Heinma. 

Seetõttu leiab keskkonnaministeerium, et ei saa võtta endale juhtida seda osa rohepöördeks vajalikest muudatustest, mis on seotud majandus- ja energeetikasektori küsimustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.