Keskkonnaühendused: uue õlitehase käitamine seab ohtu meie majanduse ja looduse

2010. aastal pandi Auveres nurgakivi Eesti Energia õlitehasele Enefit 280. Nurgakivi panid Eesti Energia tollane juhatuse esimees Sandor Liive ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Nüüd kavandatakse Enefit 280-2 tehase ehitust. FOTO: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / Scanpix

Keskkonnaorganisatsioonid leiavad, et oluliste puuduste tõttu mõju hindamises ei tohi Auveresse planeeritavale õlitehasele anda tegutsemiseks luba.

“Tehases 61 töökoha loomine sadade miljonite eurode eest seab ohtu Eesti riiklike kliimaeesmärkide saavutamise ning sunnib teisi majandussektoreid heitmeid seni plaanitust rohkem kärpima. Õlitehase tegelik keskkonnakahju on hinnatust mitu korda suurem, muuhulgas on jäetud tähelepanuta põlevkivi kaevandamise ja õli põletamise mõju,” seisab Keskkonnaühenduste Koja ja Fridays for Future Eesti pöördumises. 

Lähiajal otsustab Keskkonnaamet Enefit 280-2 õlitehasele keskkonnakompleksloa andmise üle. Otsustamise aluseks on keskkonnamõju hindamise aruanne, mille amet saab heaks kiita või saata mõjude hindajale tagasi täiendamiseks. Aruande avalik arutelu toimub täna kell 17 Sinimäel ja Zoomis.

Eestimaa Looduse Fondi kliimapoliitika eksperdi Piret Väinsalu sõnul tähendab õlitehase kasutuselevõtt, et 2035. aasta kliimaeesmärkide saavutamiseks peab pingutama veelgi enam. Eesti eesmärk on vähendada kasvuhoonegaaside heidet kaheksa miljoni tonnini, milleks laias laastus peavad kõik sektorid vähendama oma heidet poole võrra.

“Õlitehase tööle hakkamisel peavad teised sektorid heidet kokku hoidma ligi 800 000 tonni aastas rohkem kui praegu planeeritud. Näiteks peaks põllumajandussektor enda heite nulli viima. Kas ühiskond on selleks valmis, arvestades, et vastu lubatakse pelgalt 61 töökohta ning ka tehase majanduslik tasuvus on kaheldav?” küsis Väinsalu. 

Mõju hindajad on jätnud täielikult arvestamata olukorra, kus Eesti Energia plaanitud põlevkiviõli tootmiselt üleminek keemiatööstuseks hiljemalt 2035. aastal ebaõnnestub. “Euroopa Liit toetab Eestit sadade miljonitega, mille saamiseks oleme lubanud loobuda põlevkivi kasutamisest energiatootmises hiljemalt 2040. aastaks. Õlitehase võimalik käivitamine seab selle lubaduse täitmise kahtluse alla, mis omakorda võib tähendada riigile karme tagajärgi, näiteks vajadust toetus tagasi maksta,” rääkis Väinsalu. 

“Eesti riik on kirjutanud alla Pariisi leppele, mille eesmärk on hoida alles elamiskõlblikku elukeskkonda. Aga see ei maksa midagi, kui riik lubab jätkata kliima soojendamist nagu seni,” ütles Fridays for Future Eesti eestvedaja Kertu Birgit Anton. “Rahvusvaheline Energiaagentuur teatas juba 2021. aastal, et uusi fossiilkütuste tootmisvõimsusi ei tohi rajada, vastasel juhul ähvardab inimühiskonda kliimasoojenemise tõttu kokku kukkumine. Uue õlitehase ehitamise asemel peab riik lõpetama Ida-Virumaal fossiilkütuste tootmise ning suunama sellele kuluvad eurod uute töökohtade ja parema elukeskkonna loomisse.”

Enefit Power AS Õlitööstuse põhitegevuseks on põlevkiviõli ja uttegaasi (nimetatakse ka poolkoksigaasiks) tootmine. Narva-Jõesuu linnas Auvere energiakompleksis asuvasse käitisesse on tegevuseks paigaldatud kaks tahke soojuskandjaga utteseadet Enefit 140 ning üks seade Enefit 280, milles lisaks põlevkiviõlile ja uttegaasile toodetakse jääksoojusest ka elektrit.

Enefit Power taotleb keskkonnakompleksloa esmataotluse raames uue, Enefit 280-2 tootmisseadme rajamist Auvere külas õlitehase maa-alal asuvale Keskterritooriumi katastriüksusele olemasoleva õlitootmisseadme Enefit 280-1 kõrvale. Enefit 280-2 kasutab sama tehnoloogiat, mis Enefit 280-1. Kavandatava Enefit 280-2 seadme põhitegevus on põlevkiviõli ja uttegaasi tootmine ning jääksoojusest elektri tootmine.

Vaata lisaks:

Eesti Keskkonnaühenduste Koda ühendab ühteteistkümmet keskkonnaorganisatsiooni: Eestimaa Looduse Fond, Eesti Ornitoloogiaühing, Eesti Roheline Liikumine, Balti Keskkonnafoorum, Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing “Sorex”, Läänerannik, Nõmme Tee Selts, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, Keskkonnaõiguse Keskus. Fridays For Future Eesti ühendab aktiivseid noori, kes tegelevad igapäevaselt kliimamuutuste leevendamisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.