Uudis

Konkurss püüab leida lahenduse tekstiilijäätmete probleemile Eestis

Tekstiilijäätmed.Foto: Elmo Riig, Sakala

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ootab 1.-4. klasside õpilasi osalema keskkonnateemalisel videokonkursil mini Negavatt, mis tänavu keskendub tekstiilijäätmete probleemile.

KIK-i juhataja Andrus Treier sõnas pressiesindaja teatel, et kui möödunud hooajal lasime lastel ise välja pakkuda erinevaid keskkonnaprobleeme ja leida neile lahendusi, siis sellel aastal seame koos partneritega fookusesse teema, mis koolinoortega igati seotud on.

“Rõivaste lihtne kättesaadavus ja seetõttu nende emotsionaalne ületarbimine on tänastele noortele igapäevane asi, kuid kui palju nad mõtlevad riietega kaasnevale keskkonnamõjule? Õpilastel on alati uusi ja lennukaid ideid, kuidas erinevaid olukordi lahendada ning loodetavasti seda ka mini Negavati konkursi raames,“ ütles Treier. „Usun, et mini Negavatil osalemine annab õpilastele julgust ka edaspidi oma ideid välja pakkuda ning miks mitte teha seda juba natuke vanemana suurel Negavati konkursil.“

„Eestis tarbib üks inimene keskmiselt 11 kilogrammi uusi riideid ja tekstiile aastas. Euroopas kogutakse kokku ja suunatakse ümbertöötlemisele keskmiselt veerand kasutatud rõivastest, ülejäänud 73 protsenti lõpetab prügimäel või põletamisel,“ rääkis tekstiilijäätmete probleemi olemust Negavati konkursi partner ja Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige Kerli Kant Hvass. „Loodetavasti saavad tänased otsustajad ja valdkonnas töötavad inimesed noorte ideedest inspiratsiooni, seda enam, et hetkel puudub antud probleemile skaleeritav lahendus.“

Konkursile ootame kuni kaheminutilisi videoklippe, mis pakuvad välja kõikvõimalikke lahendusi, mida teha tekstiilijäätmetega ja kuidas vähendada uute riiete emotsionaalset soetamist. Konkurss toimub kahes vanusekategoorias: 1.-3. klasside ja 4.-6. klasside õpilased. Võistlustöö saab konkursile esitada klassi esindav õpetaja, klassijuhataja või huvijuht. Videoid on võimalik esitada kuni 17. novembrini Negavati kodulehel.

„Konkursile saabunud tööde hindamisel arvestame eelkõige laste oskusi kirjeldada probleemi olemust ning sellele pakutud lahendust. Oodatud on nii käega katsutavad ideed kui ka hetkel veel fantaasiavaldkonda liigituvad lennukad lahendused,“ lausus Negavati projektijuht Anni Raie, lisades, et igati sobivad nutitelefoniga filmitud ja mõnes vabavaralises programmis monteeritud videod.

Konkursi peauhinnaks on mõlema vanusekategooria parimale klassile reisielamus kuni 700 euro väärtuses mõne loodushariduskeskuse külastamiseks või matka läbiviimiseks. Reisielamuseta ei jää ka teised esikolmikusse tulnud meeskonnad. Konkursi võitjad selgitavad välja KIKi töötajad. Lisaks panevad hariduslikud eriauhinnad välja konkursi partneridERR Lastekraan.ee, Rimi Eesti Food AS, Eesti Pandipakend, Uuskasutuskeskus ja Stella Soomlais Studio. Parimaid töid saab vaadata ERR Lasteekraan.ee lehelt ning neid näidatakse ka ETV2 noortesaates NOVA.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.