Uudis

Koolipoisid tegid loodusuurimise ajalugu ja avastasid Eestis seni tundmata võõrliigi

Müstiline loom metslemming.Foto: kuvatõmmis

Selle nädala ETV saade “Osoon” rääkis kahest koolipoisist, kes avastasid Eestis täiesti tundmata liigi – metslemmingu – , kes elab meist muidu mitmesaja kilomeetri kaugusel.

Möödunud aasta septembris leidis noore loodusesõbra Markus Lepasepa vanaema Maiu Lepasepp oma Lääne-Virumaa Uku külas asuvast kodust kummalise looma. “Vaatas, et mingi imelik tegelane on muru peal,” rääkis Markus. “Alguses mõtles vanaema, et ta on lihtsalt uimane ja liikus edasi.”

Mõne aja möödudes avastas Maiu, et loom pole kohalt liikunud ja otsustas ta labidaga põllule visata. “Siis tuli talle meelde, et ma käin loomaaaiaringis ja tahan saada neid hiiri uurimiseks,” sõnas Markus. “Vanaema võttis karbi, pani selle sügavkülma ja ootas, kuni ma lõpuks maale tulin.”

Markus viis leitu zooloog Uudo Timmi juurde, kes ütles poisile, et sellist looma pole enne Eestis nähtud ja tegemist on metslemminguga.

Timmi sõnul pole seni Eestis ühtegi metslemmingut registreeritud. “Kui me vaatame metslemmingu levilat, siis kõige lähemad kohad meile on Lõuna-Soomes,” ütles Timm. “Aga vahepeal on Soome laht, millest üle saamine on sellistel pisikestel loomadel väga küsitav.”

Timmi sõnul ei oska keegi öelda, kuidas sattus metslemming siiakanti. “See on tõesti müstika,” sõnas ta.

“Mina kipun arvama, et metslemming on siin elanud juba kaua-kaua ja elab siiamaani,” ütles Markus. Ehk teisisõnu võib Eestis metslemmingu õdesid-vendi veel leiduda.

Uue loomaliigi müsteerium sai sellel kevadel vürtsi juurde, kui kaheksa-aastane Pärnumaa koolipoiss Mirko leidis Kikerperast veel ühe haruldase närilise. Timm tegi kindlaks, et ka Eesti teisest otsast leitud loom on metslemming. Sellega lugu ei piirdunud: veel “Osooni” tegemise ajal leidis Mirko sealtsamast kaks metslemmingut.

Nüüd jääb teadlastel uurida, kuidas on need loomad Eestisse sattunud.

Vaata saadet siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.