Koolivaheajaks jõuab Tallinna haruldane rahvusvaheline maavaranäitus

Põlevkivi kaevandus.Foto: Meelis Meilbaum, Virumaa Teataja

Koolivaheajaks jõuab Tallinnasse rahvusvaheline maavarade rändnäitus, interaktiivsel väljapanekul saab eri riikide maavarasid oma silmaga näha ja katsuda.

Rändnäituse on loonud Eesti, Prantsusmaa, Portugali, Tšehhi ja Soome teadlased, edastasTallinna Tehnikaülikool.Näitusel saab näha ja katsuda metallitoormeid ja mineraale viiest maailmajaost, sh näiteks terase tooret hematiiti, värvilisi fluoriidikristalle, aga ka tänases tehnoloogias asendamatu elemendi vase eriilmelisi maakmineraale.

Ülikooli mäendusprofessori Michael Hitchi sõnul saavad külastajad näitusel teada, kui palju inimesed igapäevaselt kasutavad ja tarbivad esemeid, mille tootmiseks tuleb materjale välja tuua maapõuest. “Maavarad ümbritsevad meid kõikjal. Hommikul äratab meid esimese asjana mobiiltelefon, mis sisaldab umbes 72 maavara ja haruldast muldmetalli. Praed hommikul muna roostevabast terasest pannil, mis on pärit Brasiiliast. Pesed hambaid pastaga, mis sisaldab Argentiina päritolu fluoriidi ja sõidad tööle autoga, mille tegemiseks on kasutatud rohkelt eri maavarasid,” kirjeldas Hitch.

“Viie riigi teadlased panid seljad kokku, et luua tõeliselt kaasahaarav näitus maavaradest, mis paneb noori ehk rohkem mõtlema elukutsevalikul geoloogi või mäeinseneri erialale,” ütles Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi dotsent Veiko Karu.

Näitusel saavad külastajad vastuseid küsimustele, kuidas universum ja metallid tekkisid või milline on metallide teekond alates suurest paugust kuni tänapäevani, mil neist on saanud tsivilisatsiooni alus.

Kui muidu saab näitustel mineraale vaadata klaasi tagant, siis sellel näitusel saab eksponaate lähedalt oma silmaga näha ja katsuda. Näituse esimene osa tutvustab universumi ja metallide teket – mineraalide väljapanekul on värvikirevad ja erikujulised metalle sisaldavad mineraalid. Seejärel saavad külastajad teha videoringkäigu kaevandusse, mis tutvustab metallimaagi leidmist ja kaevandamist. Teises osas leiavad külastajad eest argielu esemetega köögi, kust saab teada, kuidas mineviku ja oleviku tsivilisatsioonid on metallidele igapäevaelus kasutust leidnud. Kolmas osa tutvustab interaktiivse tehnoloogia abil inimkonna käekäigu sõltuvust Maa ressurssidest.

Näituse on loonud viie riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: Lorraine’i Ülikool Prantsusmaalt, FCT-Universidade Nova de Lisboa Portugalist, Tšehhi Geoloogiateenistus, Oulu Ülikool Soomest ning TalTechi muuseum ja geoloogia instituut.

Eestis on näitus avatud T1 Mall of Tallinnas 18. oktoobrist 5. jaanuarini, kust läheb väljapanek Tallinna Tehnikaülikooli ning seejärel teistesse Euroopa riikidesse. Näitust saab uudistada tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.