Koroonakriis aitab kaasa taimse liha tõusule

Foto: Unsplash

Ameerika supermarketite tühjad lihaletid ja kasvav teadlikkus lihatööstuse seotusest haiguspuhangutega annavad hoogu toidutehnoloogia ettevõtetele.

Kuna Ameerika lihatööstuse töötajatelt on avastatud koroonaviirus, on paljud kombinaadid oma uksed kas ajutiselt sulgenud või on tootmine aeglustunud. See aga on tinginud kauplustes tühjad lihaletid. Lisaks on hakatud üha enam nägema seost tööstusliku lihatootmise ja surmavate inimviiruste vahel, vahendab Bloomberg.

Müük on kahekordistunud

Teisisõnu on üleilmne kriis andnud võimaluse taimse valgu sektori tõusule.

Toidutehnoloogia ühe suurima tegija Beyond Meati aktsiad tõusid möödunud kuul 49 protsenti. Vahepeal on riskikapitalistid paigutanud raha väiksematesse ettevõtetesse, mõni neist on keskendunud laboris kasvatavale lihaanaloogile, teine aga taimepõhisele asendajale. Aprilli keskel oli USAs selliste toodete müük võrreldes eelmise aasta sama ajaga kahekordistunud.

Külmutatud vorstid-kotletid

Toidukaupade jaemüügiturg kasvas 2019. aastal kaubandusgruppide andmetel vaid 2,2 protsenti. Võrdluseks – taimsete toiduainete ühingu hinnangul oli taimset toitu 11,4 protsenti rohkem. Taimepõhise liha jaemüük kasvas 18 protsenti, suurema osa sellest moodustasid külmutatud toidud, näiteks Impossible Foodsi kotletid ja Beyond Meati vorstid.

Ameerika suured lihatööstused investeerisid juba pandeemia saabumisel taimepõhistesse alternatiividesse. Isegi kui Trumpi administratsioon püüab hoida USA lihakombinaate avatuna, on pandeemia kasvatanud tohutult tarbija huvi alternatiivsete toodete vastu.

Suurim potentsiaal Hiinas

Euroopas kasutab olukorda ära Barcelonas toodetav Novameat, mis üritab suve lõpuks timmida paika sealiha alternatiivi maitse.

Kuid kusagil mujal pole lihaalternatiivide potentsiaal kõrgem kui Hiinas, kust sai praegune pandeemia alguse. Suurriigi toiduga varustamist on tabanud kõikvõimalikud viirused, 2018. aastal oli selleks Aafrika seakatk. Hiina toidab 20 protsenti maailma elanikkonnast vaid seitsme protsendil kogu maailma põllumaadest.

Pöördepunkt

Hiinas on nii taimsed piimatooted kui ka taimne valk, näiteks tofu, olnud väga populaarne kaup, aga alternatiivliha kategoorias ei minda nii kiiresti uuendustega kaasa. Koroonajärgses maailmas võiks Hiinal sellel rindel kiiremini liikuda. Kiirele arengule võivad kaasa aidata USA ettevõtted, näiteks omandas PepsiCo Hiina suupistete ettevõtte Baicaowei, mis tõi 635 miljoni euro väärtuses turule sojast ja konjakijuurest valmistatud taimse vorsti.

“Meie investeerimistegevus pole pandeemia tõttu aeglustunud,” ütles Matilda Ho, Shanghais tegutseva toidutehnoloogia riskikapitaliettevõtte Bits x Bites asutaja ja tegevdirektor. Tema sõnul võib hiljutine ebakindlus olla hoopis toiduainete tehnoloogiasektoris pöördepunktiks.

Zoonootiliste haiguste tõeline oht

Kuigi investeerimine toidutehnoloogia ettevõtetesse on hoogustunud, üritatakse silmas pidada seda, et raha suunduks jätkusuutlikusse firmasse. Aga leidub neidki ettevõtteid, kes kogusid esimese kvartali jooksul eeskujulikke summasid.

Üheks selliseks on Ameerika taimsete kananagitsate tootja Rebellyous Food, mis kogus Fifty Yearsi korraldatud varajase investeeringu rahastamisvoorus peaaegu 5,5 miljonit eurot. Fifty Yearsi asutajapartneri Seth Bannoni sõnul paigutatakse pandeemia tõttu sellesse valdkonda edaspidi rohkem raha, sest maailm mõistab zoonootiliste haiguste tõelist ohtu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.