Eestis on mitmeid kaupluseid, kuhu saab oma rõivaid, jalanõusid ning aksessuaare müüki panna. Komisjonikauplusi leidub nii suuremates kui ka väiksemates kohtades, nii füüsilise kaupluse kujul kui ka virtuaalselt. Kuidas aga müümine seal käib? Kas on mõtet oma asju komisjonimüüki viia?
Komisjonimüüki sobivad ainult hoolega valitud esemed
Komisjonimüüki võetakse valitud asjad. See tähendab, et kõik esemed peavad olema puhtad, hoolitsetud ja kommertslikult moodsad. Lihtsad T-särgid, dressipüksid ja muu selline odavakvaliteediline ei sobi. Mitmetel komisjonikauplustel on ka oma iseäralikud müügitingimused. Näiteks ei võta Tartus tegutsev Võru Varblane müüki miniseelikuid, kontorirõivaid ja pruuni värvi tooteid. Seda seetõttu, et nende kogemuse põhjal sääraste toodete müük ei ole edukas.
Kui tahad teada, mis kaup hästi läheb, siis soovitan teha tiiru mõnes kiirmoebrändi kaupluses. Kahjuks on nii, et komisjonipoodidest ja teise ringi kauplustest on saanud kiirmoebrändide käepikendused. Kliendid eelistavad üldjuhul kommertslikke tooteid, mistõttu kasutatud rõivastega tegelevad ettevõtted on otsustanud natuke eripäraste toodetega tegelemisest loobuda. Kurb, aga kahjuks nii on.
Eduka komisjonimüügiga tegeledes tuleb mõista trende ning hooaega. Kõige paremini sobib komisjonimüük inimesele, kes aeg-ajalt soovib oma garderoobi tühjust ja värskust ning kel on aega ja soovi sellega tegeleda. Kes aga soovib korraga suurest kogusest lahti saada, sellele passib pigem rõivaste annetamine mõnele organisatsioonile.
Ratsa rikkaks komisjonimüügiga ei saa
Komisjonikauplused on hea koht, kuhu oma rõivad müüki viia, ent tuleb arvestada väikese kättesaadava tasuga. Nimelt võtavad kauplused tavapäraselt 50-100 protsenti tootehinnast kaupluse ülalpidamiskulude katteks. See aga paneb suure piirangu inimestele, kes soovivad oma rõivaid komisjonikauplusesse müüki viia. Kalliste ja eriliste toodete puhul on mõistlikum oma toode müüa kohas, kus juurdehindlus on väiksem või lausa olematu. Komisjonikauplus pole kõige õigem koht, kus näiteks oma tuhande-eurost pulmakleiti müüa. Pigem tasub sinna viia tavapäraseid rõivaid, mõistlike, eelistatult isegi tagasihoidlike hindadega.
Minu senised kogemused komisjonikauplustega on head, ent väga suuri summasid selle süsteemiga ei teeni. Tavaliselt olen viinud ühe kilekotitäie rõivaid ning kuu aja pärast saanud väikest taskuraha, mis jääb 50 euro piiresse. Kõik muidugi oleneb sellest, mis rõivaid müügiks olen pakkunud. Pealegi pole mul oma rõivakapis niivõrd tihedat ostu-müügi liiklust, mistõttu iga kuu selliseid summasid teenida ei saa. Pigem viin oma rõivad komisjonimüüki kord poole või aasta jooksul. Käiku lähevad ainult need, millel on seda potentsiaali. Muud tuleb aga kas ise enda jaoks ajakohastada, ümber teha või annetada.
Kuhu oma rõivaid, aksessuaare ja esemeid pakkuda?
Kaks kohta, mida kindlasti ka julgen soovitada, ning milles müük on siiamaani hästi läinud, on Tallinnas tegutsev A.G.A.N ja Tartus tegutsev Võru Varblane. Mõistlik on ka katsetada virtuaalseid platvorme nagu Basaar ja Yaga, sest tänane turg toetab hästi ka neid.