Kuidas kasutada pürotehnikat ennast ja teisi vigastamata?

Foto: Pexels.com

Sel aastal on päästjatel tulnud pürotehnikaga seotud väljakutsetele sõita enam kui 60 korral. Enamasti oli tegu prügikastide või -konteinerite tulekahjudega, mis said alguse sinna visatud kuumast ilutulestikukarbist. Möödunud nädalavahetusel sai põletushaavu mees, kes laskis käest raketti. 

Päästeameti demineerimiskeskuse nõuniku Arno Pugoneni sõnul on kõik lõhkekehad ja ka ilutulestiku raketid ohtlikud. “Igasugust lõhkematerjali peab käsitsema ülima ettevaatlikkusega ja kindlasti ei tohi see olla lastele kättesaadav,” ütles ta. “Samuti ei käi kokku pürotehnika ja alkohol. Julge panna käsi ette ka teisele alkoholi tarbinud inimesele, kes plaanib paugutada.”

Pürotehnilist toodet soeta vaid vastavat luba omavalt edasimüüjalt, mitte suvaliselt inimeselt turult, tänavalt või internetist. Pürotehnilisel tootel peab olema CE-märgistus ja kasutusjuhend, lisaks peab pakend olema väliste vigastusteta.

Kui pärast ilutulestiku ostmist jääb silma, et tootel on mõlgid või näiteks veekahjustused, siis tuleb see ostupunkti tagastada.

Enamik pürotehnilisi tooteid on mõeldud kasutamiseks vaid täisealistele – vanusepiirang on märgitud iga toote pakendil. 

Mitte mingil juhul ei tohi pürotehnikat ise ümber ehitada. Paugutamiseks tuleb valida sobiv ja ohutu koht, kaugel hoonetest ja sõidukitest, ning aeg. Toesta pürotehnikat näiteks lume või liivaga, et toote süütamisel tekkinud reaktsioonide jõud ei paiskaks raketti kummuli.

Ilutulestikule tule andmiseks piisab ühest inimesest. Jälgi, et teised seltsilised oleksid sel hetkel võimalikult kaugel, ära kummardu toote kohale ning tagane kohe, kui oled selle süüdanud. Kui pärast pürotehnika süütamist see ei rakendu, oota vähemalt 15 minutit enne tootele lähenemist.  

Kasutatud pürotehnika tuleb enda järel ka ära koristada. Enne toote prügikasti paigutamist tuleb veenduda, et rakett on täielikult kustunud ja jahtunud. Protsessi aitavad kiirendada vesi ja lumi. Igal aastavahetusel kiirustavad päästjad kustutama pürotehnikast süttinud prügikaste üle Eesti. 

Ilutulestikuna ei tohi kasutada signaalrakette, mis põlevad kaua ja ei pruugi olla maapinnale langemise hetkeks kustunud. Pea meeles, et ohutusvarustusse kuuluvate erivärvi signaalrakettide kasutamine ohuolukorrata on keelatud. 

Päästeamet kutsub üles järgima pürotehnika kasutamisel kõiki ohutusnõudeid, hoolima ümbritsevatest inimestest, loomadest, keskkonnast ja varast.


Kuidas leevendada koduloomadel ilutulestiku stressi?

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub kõiki üles tähistama aastavahetust viisil, mis ei hirmuta ega kahjusta loomi ega linde. Ilutulestikuga kaasnevad eredalt sähvatused ja tugevad paugud on paljudele loomadele äärmiselt hirmutavad, pannes neid sageli ettearvamatult käituma.

Kuigi ilutulestik võib inimestele olla ilus vaadata, tähendab see loomade jaoks stressi ja hirmu. Plahvatused ehmatavad kodu- ja metsloomi, linde ning varjupaikades ja loomaaedades elavaid loomi.

Kui koduloomi on võimalik sellega harjutada ja mingil määral ka kaitsta, siis metsloomi, linde ja neid loomi, kes on varjupaigas, loomaaias või -pargis kahjuks alati ei ole. 

“Enamike loomade esimene reaktsioon ehmatavale ja hirmsale olukorrale nagu ilutulestik on põgenemine,” lausus ELSi otsese abistamise juht Margit Midro. “Linnud lendavad paanikas kõrgustesse ning sageli vaatamata kuhu ja arvestamata oma jõuvarudega, mistõttu võivad neist paljud hukkuda. Loomad jooksevad teadmata suunas, mistõttu võivad eksida või sattuda õnnetusse. Mõnel juhul ei pruugi stressi märgatagi, kuid see ei tähenda, et see looma heaolu ei kahjustaks.”

Loomakaitse selts soovitab valida alternatiivsed viisid aastavahetuse tähistamiseks:

  • Kasuta vaikset ilutulestikku, mis on loomadele vähem häiriv.
  • Naudi valgusetendust või piirdu tähistamisel säraküünaldega.
  • Väldi ilutulestiku laskmist looduskaitse- ja maastikukaitsealadel ning loomafarmide, tallide, loomade varjupaikade ja -aedade läheduses.

Koduloomade puhul tasub aastavahetusel rakendada järgmisi ettevaatusabinõusid:

  • Vii koduloomad siseruumidesse ja loo neile turvaline keskkond.
  • Väsita loom jalutuskäigu, mängude või muude tegevustega juba päeval.
  • Pane loomadele mängima mõõduka heliga raadio või televiisor.
  • Kata aknad nii, et valgussähvatused ei oleks nähtavad.
  • Veeda loomaga aega ja paku talle mõnusat tegevust.
  • Kui loom kipub tugevalt stressama, küsi veterinaarilt nõu ja vajadusel sobivaid rahustavaid vahendeid.

Aastavahetuse eel tasub kontrollida, et teie lemmikloom oleks kiibistatud ja registrisse kantud. See aitab kadumise korral looma kiiremini koju tagasi tuua. Kui loom siiski kadunuks jääb, alustage kohe otsingutega ning teavitage lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.

Palun loobu ilutulestiku laskmisest, vaid nii saad olla kindel, et ükski loom ei kannata. Loobu ilutulestiku laskmisest ja vali alternatiiv, mis on vaiksem ja ohutum. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.