Kuula vana kulda: Fred Jüssi 40 aasta taguse linnuaabitsaga saad praegugi linnuhääled selgeks

Metsvint.Foto: Kristian Pikner

ERRi digiarhiivist leiab loodusesõber materjale, mis pole aastatega värskust minetanud: 41 aasta eest eetrisse jõudnud “Linnuaabits” õpetab sädistamise ja trummeldamise järgi ära tundma eri linnuliike.

Loodusfilosoofi Fred Jüssi saade jõudis esimest korda Vikerraadio eetrisse 1. veebruaril 1979. aastal. “Viimaste aastate kogemused näitavad, et eestlase looduse häälte praktilise tundmise keskmine tase on väga madal, aga huvi asja vastu sugugi mitte väike,” sõnas noor Jüssi saate alguses.

Saatesari lindistati 1976-1978. aastal. Esimeses saates on helipilt aprillikuisest metsast, millest kostus Jüssi sõnul üsna tagasihoidlik lindude koor. “Piisavalt hõre selleks, et harjumata kõrv võib eristada üksikuid soliste,” ütles Jüssi.

Kõrvu paitavad suur-kirjurähni trummeldamine, vainurästa, võsaraadi, metsvindi ja väike-lehelinnu laul. Jüssi sõnul tullakse edaspidi igaühe juurde tagasi.

Ka leidub Jüssi sõnul linnuliike, keda on teinekord kogenud kuulajalgi raske ära tunda, sest nad laulavad eri murrakuid. Näiteks kuuleb saates vainurästa kolme eri dialekti – üks neist on iseloomulik ähvardavale hädaohule, kui inimene peaks sattuma pesa lähedusse.

Kokku jõudis eetrisse neli saadet, viimases osas keskendus Jüssi nurmkanale ja põldvutile.

Kuula saateid siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.