Uudis

Läänlaste ja hiidlaste raudteeunistus täitub – rong sõidab Rohukülla hiljemalt 2028. aastal

Umbes selline hakkab välja nägema Ellamaa raudteeviadukt. Allikas: Lääne Raudtee / www.ehr.ee

Aastaid tagasi kõhklejatele utoopilisena tundunud plaan taastada raudteeühendus Riisiperest Haapsallu on teoks saamas. Raudtee on juba jõudnud Turbasse ja tänavu alustatakse järgmise etapi ehitust Ristini. Lõpp-punkt saab olema Rohuküla sadam, kuhu rong jõuab hiljemalt 2028. 

1995. aastal katkenud reisirongiliiklus Haapsalu ja Tallinna vahel taastub hiljemalt 2028. aastal, ent sihtasutuse Läänemaa Raudteeprogramm direktori Rein Riisalu sõnul võib rong Haapsallu ja sealt edasi Rohuküla sadamasse jõuda juba 2025. aastal. See tähendaks senisest kiiremat, turvalisemat ja rohelisemat liikumisvõimalust nii Läänemaa kui ka Hiiumaa elanikele. 

Raudtee taastamise teemat on aastaid päevakorral hoidnud veebilehe “Liiprid, mis võiksid kõnelda” tegijad. Eelmises aastalõpuintervjuus jäi põhiliselt kõlama soov, et kõik projektid on 2021. aasta lõpuks valmis. Mõni aeg tagasi tuli aga uudis, et kooskõlastusiringile saadetud raudtee arendamise tegevuskava järgi valmiks raudtee Rohukülani 2028. aastal. Detsembri viimastel päevadel tehtud intervjuu Rein Riisaluga võtab kokku raudtee-ehituse hetkeseisu. 

Viimati kui me teiega kohtusime, siis jäi intervjuust kõlama soov, et selle aasta lõpuks võiksid olla kõik projektid kuni Rohukülani valmis. Nüüd on see aasta vaikselt lõppemas. Mis seis on tegelikult?

2021. aasta on möödunud projekteerimise tähe all. Tõsi, plaanid on alati optimistlikumad kui tegelikkus ja kinnitust saab Eesti vanasõna “üheksa korda mõõda ja üks kord lõika”. Hetkeseisuga oleme sealmaal, et Eesti Raudtee alltöövõtjad on projekteerinud raudtee valmis Ristini ja tööd käivad Haapsalu piirini. 

Haapsalu ise ja Haapsalu-Rohuküla on selles faasis, et õige pea on oodata järgmise etapi projekteerimishanke väljakuulutamist. Me arvestasime, et mingi osa töödest võib jääda 2022. aastasse ja nii ka läheb. 

Kui me nüüd räägime Haapsalu raudtee järgmisest etapist, milleks on Turba-Risti lõik ja sinna vahele jäävast Ellamaa ülesõidust, siis kuidas see ülesõit on praegu lahendatud?

Tehnilisest vaatest on kaks varianti: kas autod sõidavad üle raudtee või sõidavad rongid üle autotee. Kaalutud on mõlemat varianti ja on leitud, et olukord, kus rongid sõidaksid üle autotee on tegelikult lihtsam lahendada. Tõsi küll, kuna seal on turbased alad, Turba ümbruses, siis see toob kaasa päris massiivsed mullatöömahud just raudtee muldkeha ehitamisel, sest projekteerijad näevad ette, et turvas tuleb välja kaevata. 

Aga hea uudis on see, et kõik need tööd ja raudtee mahuvad ära raudteemaale. Nii et ei ole vaja ühelgi kohalikul inimesel muretseda, et nüüd on vaja hakata raudtee tarbeks maad võõrandama ja sellest tulenevalt esiisade maa valdusi üle vaatama. 

Jah, see on projektis ilusti paigas. Tuleb päris kõrge raudteeviadukt. Maanteeava 7 meetrit, mis on ka tegelikult analoogsete ehitistega võrreldes väga kõrge nõue Transpordiametilt. Aga ju on sellel selge põhjendus taga ja me anname aru, et need viaduktid ja raudtee, mida me ehitame, on 100+ aastat projekt, nii et seal on tuleviku vaade sees. 

Risti peatusest. Kas on planeeritud juba ka Risti peatuse asukohta ehk kas see tuleb samasse kohta, kus see peatus ajalooliselt oli või see nihutatakse keskusele natukene lähedamale?

Teemaplaneeringu menetlemise raames 2013-2017, kui Lääne maavalitsus seda, tegi olid mõlemad variandid laual. Tookord jäeti see otsus selleks hetkeks, kui läheb projekteerimiseks. Nüüd konsulteerides Lääne-Nigula vallaga ja samamoodi Risti rahvaga see otsus on, et uus peatus tuleb Risti keskusele lähemale. Teiste sõnadega – ta liigub sinna, kus on mõtteline Sireli tänava pikendus. Selle projekti raames on projekteeritud selle sama Sireli tänava pikenduse kaudu ligipääs raudteele ja vahetult sinna raudtee äärde ka parkla rongi kasutajatele. 

Nii palju, kui mina tean, siis see toob omalt poolt kaasa ka Lääne-Nigula valla arendustegevused, et selles piirkonnas ka sellist elamuarendust tekitada. Elu on näidanud, et kui rong jõuab piirkonda, siis see tekitab kohe aktiivsust nii ettevõtjate hulgas kui ka inimesed vaatavad asukohta teise pilguga. Me väga loodame, et see toob ka Ristile kaasa positiivse tuule ja inimesed leiavad elukoha Ristil. Nii et, kes on sealt kunagi pärit, leiavad hea põhjuse tagasi pöörduda, et elu maapiirkondades ei hääbuks. 

Turba-Risti lõik on praegu töös ja on kindlus, et see läheb ehitusse, kuid mis saab sealt edasi, kui me räägime nüüd Risti-Haapsalu-Rohuküla lõigust?

Nagu ma ütlesin, on projektid valmis kuni Ristini. Hetkel on menetluses Tehnilise Järelevalve Ameti poolt ehitusloa menetlus. Protsessilt tähendab see seda, et erinevad osapooled, nii piirinaabrid kui ka riiklikud institutsioonid vaatavad selle projekti hästi põhjalikult läbi. Lähtudes just endale olulistest teemadest, kas projekteerija on lahendanud kõik asjad õigesti ja normide kohaselt ning parimal võimalikul viisil. Mis arusaadavalt tekitab jällegi ka diskussiooni.

Tulevad uued ettepanekud. Öeldakse, et seda asja võiks teistpidi teha nii, et see protsess on aega võtnud, ehitusloa menetlus… Küll aga kõk märgid, me oleme lõpusigel, näitavad, et 2022. aasta kevadel, kui ilmad lähevad ehituseks sobivaks, saab ehitustöödega peale hakata. Nagu mainitud, siis Euroopa Liidu taasterahastust on ka see kate olemas kuni Ristini. 

Paralleelselt on koostamisel raudtee arendamise tegevuskava aastani 2028, mille raames on ära kirjedatud peamised tegevussuunad, sh raudtee ehitamine Rohukülani ja selleks ette nähtud investeeringud. 

Minule teadaolevalt on nii Eesti Raudtee kui ministeerium seisukohal, et põhimõtteliselt on võimalik alustada Ristilt Rohuküla suunas edasi ehitamisega aastal 2023. Nagu öeldud, projektid saavad järgmise aastaga valmis, aga see eeldab, et riigi poolt leitakse täiendavad vahendid juurde, et ehitusel oleks ka rahaline kate. 

Tulles tagasi optimismi juurde, kuidas see intervjuu algas, et mina olen jätkuvalt seda meelt, et aastal 2025 või äärmisel juhul 2026 võiksime rääkida sellest, et rongiliiklus on taasavatud Rohukülani. 

Intervjuu kokkuvõtteks. Mida toob Haapsalu raudteele aasta 2022?

Ma usun, et kõige märgilisem sündmus on Läänemaa inimeste jaoks. See on nüüd väga pika aja jooksul esimest korda, kus pannakse raudteerööpad maha Läänemaa piiridesse. Võib-olla rööbas kui selline ehk ei pruugi jõuda küll, aga inimesed näevad reaalselt raudteetammi, mis on uueks tehtud. Nad näevad, et kõik see võsa, mis on aja jooksul sinna kasvanud, on ära raadatud, selline suur ja lai siht. Kindlasti kõik, kes kasutavad Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla maanteed, näevad sellist massiivset viadukti ehitustööd, mis sellel hetkel toimub. 

Kokkuvõtvalt ma ütleksin, et inimeed näevad oma silmaga, ja kui soovivad, saavad oma käega katsuda, et raudtee-ehitus Turbast edasi Haapsalu suunas on reaalsus. 

Ehk et 2023 Risti ja optimistlikult võttes 2025 või 2026 Haapsalu?

Ma võtaks natukene teistmoodi plaani. Kui me räägime rongiliiklusest Ristini, siis ma näen, et palju tähtsam on see, et lisaks Turba-Risti ehitusele algaks samaaegselt ka Risti-Haapsalu ehitus üheaastase vahega. Töö käigus selgub, nagu ma ütlesin, et viadukt on väga massiivne ehitus, nii mulla kui ka betoonitööde mõttes. Kas nüüd on raudtee Ristini valmis enne ja on mõistlik alustada ka rongiliiklust või tehakse asju nii, et alustatakse massiivsete töödega, et 2023 liita sellele juurde juba tööd Haapsalu suunas. Rongiliikluse reaalne avamine, kus inimesed saavad tõesti selle maksimumilähedase kasu kätte, on siis, kui on avatud Turba-Haapsalu lõik tervikuna. 

Siin on oluline võtmeküsimus riigil järgmiseks aastaks leida täiendavaid vahendeid, et insenertehniline töö saab valmis. Kõik küsimused, mis on vaja lahendada ehitustehniliselt, saavad vastused, aga on selge, et ei saa lepingutesse minna, kui rahaline kate puudub. Kas see tingib olukorra, et vahepeal tekibki Tallinn-Risti liin või saaksime hakata rääkima Tallinn-Haapsalu liinist, ja natukene hiljem lisandub sellele ka Rohuküla… Ma usun, et see on järgmise aasta lõpuks selge.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.