Uudis

Lemmikloomapoodides elavate loomade argipäev: kitsas puur, pidev lärm ja haiguste käes piinlemine

Loomakaitse seltsi juhatuse liige Geit Karurahu toob välja, et näiteks puudus Depos elaval papagoil võimalus mööda puuriseinu üles turnida, sest selle seinad olid pleksiklaasist. Pilt on illustreeriv.Foto: Unsplash

Eesti Loomakaitse Selts on saanud palju kaebusi seoses lemmikloomapoes valitsevate oludega. Halvimal juhul võib kehvades tingimustes elanud loomake uue omaniku juurde jõudes surra.

Hiljuti kirjutas Kodugeenius sellest, et Läti ehituspood Depo peab kaupluses müüdavaid lemmikloomi väga kehvades tingimustes. Näiteks puudus kaladel akvaariumis varjumise võimalus. “Esimestel päevadel olid mõned kalad pandud elama ümmargustesse purkidesse, mis aga tekitavad kalale stressi ega võimalda vajalikku vee kvaliteeti,” sõnas loomakaitse seltsi juhatus liige Geit Karurahu.

Kuigi Depo suhtes algatati menetlus, olid Karurahu sõnul sealsete loomade tingimused paremad kui teistes lemmikloomakauplustes.

Selts lahendab praegu Tallinna ja Pärnu lemmikloomapoode puudutavaid kaebusi. Näiteks ostsid mitu inimest Mustamäe loomapoest merisead, kes aga mõne päeva möödudes surid. Kõigil diagnoositi kopsupõletik. “Hoolimata omanike kiirest reageerimisest ja loomadele vajaliku arstiabi osutamist oli merisigade tervis juba nii nõrk, et neid ei olnud võimalik enam päästa,” ütles seltsi otsese abistamise juht Kaisa Kamm.

Karurahu teatel on tavaline, et poodides elavate loomade tingimused ei võimalda neile loomuomaseid tegevusi ega taga nende vajadusi. “Sageli tuuakse vabanduseks asjaolu, et loomad elavad seal ajutiselt,” ütles Karurahu. Kuigi loom suudab taluda selliseid tingimusi kõige rohkem mõne päeva, veedab ta poes nädalaid, kui mitte kuid.

See aga tekitab loomale tugevat stressi ja tõsiseid terviseprobleeme.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab lemmiklooma osta otse kasvatajalt. Kindlasti tuleb kontrollida kasvataja tausta ja teadmisi. Samuti on korralikult kasvatajalt võimalik saada nõu ja tuge tulevikus. Kindlasti tasub enne võõramaise looma soetamist kindlaks teha, kas Eestis on olemas ka loomaarst, kes liiki tunneb.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.