Uudis

Linnade ja valdade liit: Üleriigiline gaasitarne häire või selle oht ei ole kohaliku tasandi küsimus

Latvijas Gaze maa-aluse gaasihoidla torustik. Foto: REUTERS / Ints Kalnins / Scanpix

Eesti Linnade ja Valdade Liit (ELVL) pöördus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole, kuna leiab, et gaasitarnete häiretest põhjustatud hädaolukorra lahendamine ei ole kohalike omavalitsuse ülesanne ning tegi ministeeriumile ettepaneku teha otsus maagaasi varustuse hädaolukorra kohta.

“Ministeeriumi poolt on väljendatud viimasel ajal seisukohti, mille kohaselt on gaasitarnete häiretest põhjustatud hädaolukorra lahendamine kohalike omavalitsuse ülesanne. Leiame, et olukorda, kus kaugkütte toimepidevus võib katkeda üleriigilise gaasipuuduse tõttu, ei saa lahendada kohaliku omavalitsuse tasandil. Üleriigiline gaasitarne häire või selle oht ei ole kohaliku tasandi küsimus,” toonitas liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid kirjas justiitsminister Maris Laurile majandus- ja taristuministri ülesannetes.

Luhalaid märkis, et alternatiiviks maagaasile on teised kütused, kuid nende kasutuselevõtuks on vaja keskkonnaameti luba, mille jaoks on omakorda vaja otsustada, et kätte on jõudnud hädaolukord. Samas, ka juhul kui saadakse luba põlevkiviõli kasutamiseks, on seda vaja ka varuda ning põlevkiviõli mahud on aga piiratud ja kaetud lepingutega.

“Selleks, et talvel saaks kasutada alternatiivseid energiaallikaid, tuleb sellega juba praegu tegeleda,” rõhutas liidu tegevjuht. 

“Hädaolukorra seaduse kohaselt korraldab elutähtsate teenuste toimepidavust maagaasiga varustamisel majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Ministeeriumi määrus reguleerib ka seda, millal on tegemist riikliku hädaolukorraga. Maagaasiga varustamise tagamine on riiklik ülesanne, mistõttu gaasivarustuse olulise tarnehäirest tekkinud hädaolukorra lahendamine on riigi kohustus,” lisas ta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.