Uudis

Loomakaitse liit süüdistab Kärdla vallaametnikku rebasekutsika haamriga tapmises

Loomakaitse sõnul ei tulnud juhtunust šokis inimesed selle pealegi, et toimunut pildistada. Seetõttu on foto illustreeriv.Foto: Eesti Loomakaitse Liit

Loomakaitse liit kirjutab oma Facebooki lehel, et Hiirumaa rebasekutsika püüdmine kulmineerus võika tapmisega. Avaldame postituse täismahus.

Tunnistajaks viieaastane laps

Täna hommikul helistas meile meesterahvas M.M, kes rääkis üleeile Kärdlas juhtunud julmast rebase tapmisest, mille tunnistajaks oli ka samas kohas viibinud viieaastane laps.

Rebasekutsikas istus Kärdlas Sadama 15 asuva Kerttu spordipoe ees trepi kõrval.

Kärdlas on palju noori rebaseid, kes linnamelu ja inimestega harjunud.

Kuna spordipoe uks oli lahti, jooksis kutsikas järsku sellest sisse, tema kannul Hiiumaa valla haldusjuht Toomas Vannas. Mehel oli seljas lühikeste varrukatega T-särk, käes töökindad ja ämbritaoline anum. Vannase sõnul tuli ta rebast püüdma.

Loom jooksis rataste taha peitu ja püüdmine polnudki nii lihtne. Ametnik palus naistelt mingit kasti, kuhu saaks kinnipüütud looma panna.

Poeruumides on ka väike rataste remondiruum, kuhu kutsikas ootamatult lipsas.

Hale niutsumine

Mees järgnes loomale umbes 3 x 3 meetri suurusesse ruumi ja sulges ukse. Vannase sõnul sulgesid töötajad ukse. Tegelikult polegi oluline, kes seda tegi, sest ust ei lukustatud.

Mees viibis koos rebasega kinnises ruumis ligikaudu viis minutit. Siis kostus ruumist rebasekutsika haledat niuksumist.

Poes viibinud viieaastane laps päris täiskasvanutelt, miks teeb rebane sellist häält. Kinnises ruumis toimunu oli suur šokk kõigile poes viibijatele.

Umbes kümne minuti pärast avanes uks ja Vannas väljus ruumist, verine rebasekutsika laip kastis.

Temast jäi maha verine haamer ja vererada. Tapatöö tagajärjed tuli töötajatel koristada. Verepritsmeid oli igal pool ja verine taparelv sealsamas.

Kui küsiti toimunu kohta, vastas Vannas, et rebane kujutas inimestele ohtu.

Terve rebane

Helistasime täna vallaametnik Vannasele ja ta tunnistas, et tappis haamriga rebase. Ainsaks põhjenduseks oli, et metsloom on ettearvamatu.

Rebasekutsikas olla nurka aetuna hambaid näidanud ja urisenud. Küsimuse peale, miks mees lihtsalt ruumist ei väljunud ja professionaalset abi ei kutsunud, ta ei vastanud.

Väga raske on uskuda, et mehe motiivid olid ajendatuna hirmust. Haamer oli täiesti tavaline lühikese varrega ja selleks, et metsikut looma tappa, tuleb sirutada käsi üsna tema pea lähedale. Samuti väitis mees, et rebane ei olnud haige ega kärntõves, vaid täitsa ilus ja terve väljanägemisega.

Vannas selgitas, et rebaseid on Kärdlas palju ja need häirivat inimesi. Samas söötvat inimesed loomi ja rebased on linnameluga harjunud.

Väidetavalt olla vald mitmel korral palunud rebaste linnast äraviimiseks Keskkonnainspektsiooni abi, kuid saanud vastuseks, et see polevat nende rida. Vallad on tiheasustusala ja seal peab metsloomadega tegelema kohalik omavalitsus.

Juhtumist väga häiritud poetöötaja abikaasa helistas ka Hiiumaa valla keskkonnaspetsialist Kadri Aljasele, kes oli teost kuuldes küll šokis, kuid hiljem põhjendas seda telefonis, et rebane oli inimestele ohtlik.

Rohegeenius on ühendunud kommentaari saamiseks ka Toomas Vannasega, keda pole veel õnnestunud tabada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.