Lõunasse rändav must-toonekurg Julge tegi puhkepausi laeva pardal, mis viis ta hoopis vastassuunas

Pesakaamera jäädvustus Julgest.

Politsei- piirivalveameti otsingu- ja päästetööde Facebooki-leht teatas täna, et lisaks inimestele vajavad merel mõnikord meie abi ka loomad ja linnud. Seekord oli tegu päris kummalise juhtumiga.

Nädala alguses saadi tavatu abipalve MTÜ Kotkaklubi ornitoloogilt Urmas Selliselt. Teadlane palus abi Hiiumaast läänes liikuva haruldase must-toonekure Julge asukoha ja seisundi tuvastamisel.

Linnul oli küljes GPS saatja, mis näitas, et lind liigub keset avamerd aeglaselt ja sirgjooneliselt põhjakursil, mitte lõuna või lääne poole nagu sügisrändel kombeks. Urmas Sellis aimas, et noor lind maandus mõnele laevale ning palus meie abi tuvastamaks, kas linnuga on kõik korras. 

Analüüsides piirkonnas liikuvaid laevu, nende kiirust ja kurssi ning linnu GPS andmeid, tuvastas PPA ühe naftatankeri, mille pardal lind võib viibida. 

Merevalvekeskus võttis laevameeskonnaga ühendust ning saime rõõmustava uudise. Noore Julgega oli kõik korras. Ta oli pardale maandunud ja seal veidi puhanud.

Venemaale suunduv laev oleks ta tagasi põhja poole viinud, kuid õnneks sai linnuke sellest aru, tõusis uuesti õhku ja jätkas lendu lõunasse.

Praegu on Julge juba Poolas Must-toonekurg on Eestis jäänud üliharuldaseks liigiks. Tema pesitsevate paaride arv on vähenenud kriitilise piirini (kuni 40-60 paari). 

Julge pesakonnas sündis korraga kolm poega. Vanemad lahkusid rändele enne kui noored linnud lennuvõimelised olid ning kaks poega sattusid kahjuks röövloomade saagiks. Julge osutus südikamaks, suutis lendu tõusta ja võttis ette pika teekonna, et lõunas talvituda. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.