Uudis

Maikuus juba seitse põlengut: RMK sulgeb tuleohu tõttu Konjus asuvad metsad mootorsõidukitele

Eelmise aasta metsapõleng Saarde vallas Reinse külas. Foto: Urmas Luik / Parnu Postimees / Scanpix

Maikuus on Toila vallas Konju külas Ahtme metskonna aladel olnud seitse turbase pinnase põlengut, millele Päästeamet on kulutanud nii tööjõuressursse kui ka maksumaksja raha. Kuna peaaegu kõikide sündmuste puhul on põhjuseks mootorsõidukitest tingitud põlengud, sulgeb RMK viimastele ligipääsu.

Keskkonnaameti teatel paigaldatakse ajutised keelusildid metskonna aladele täna ja hiljem vahetatakse need välja statsionaarsete märkidega.  

„ATV-de ja mootorratastega on sõidetud turbaväljadel, mis palava ja kuivaga muutuvad äärmiselt tuleohtlikuks,“ põhjendas Ida-Virumaa metsülem Alar Süda sulgemisotsust. „Üritame keelavate märkide paigaldamisega tuletada meelde, et turbaväljadel sõita ei või, sest on väga suur oht põlengu tekkeks.“

Ida päästekeskuse ohutusjärelevalvebüroo juhataja Marti Siim tõi välja, et suurimad maikuised põlengud toimusid 3. mail, mil põles kaks hektarit turbapinnast ja 14. mail, kui kustutada tuli üle poole hektari maastikku.

„Keskmiselt kulub ühe päästesündmuse peale 12 töötundi ja 400 eurot maksumaksja raha ainuüksi vahenditele, mille hulka ei ole arvestatud tööjõukulu. Seda vaid seetõttu, et keegi on tahtnud mootorsõidukiga turbasele pinnasele lustima minna,“ selgitas Siim olukorda. 

Päästjad tuletavad töömahukate turbapõlengute puhul meelde, et iga seesugune sündmus võib pikendada väljasõitu eluhoone tulekahjule ning halvimal juhul mõjutada elupääste kiirust.

„Maastikupõlengud võivad tekitada ulatuslikku keskkonnakahju,“ ütles Keskkonnaameti Ida-Virumaa järelevalvebüroo juht Käthlyn Lizdenis. „Sealsamas asub ka Kurtna maastikukaitseala. Põleng kaitseala piirist ei küsi ja kui hoolimatu sõitja läheduses turbases pinnas põlengu põhjustab, võib see kergesti levida ka kaitsealale,“ ütles Lizdenis.

Turbapõlengu põhjustab lenduv tolm, mis kuumenenud masina detailidele kukub ning sealt maha pudenedes maastikul põlengu tekitab. Samuti on põlenguid põhjustanud masinate summutajatest lenduvad sädemed.

Ka mõnepäevane vihmasadu olukorda ei leevenda, sest vesi sügavale turbapinnasesse ei jõua, kus aga tulekolded enne mitu päeva hõõguda võivad, kui suureks maastikupõlenguks paisuvad.

2021. aastal toimus samas piirkonnas või lähedal asuvatel aladel 10 tulekahju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.