Maitseb nagu päris: Mis on kultiveeritud ehk rakkudest kasvatatud liha?

Foto: Pixabay

Looma rakkudest saab kasvatada kvaliteetset liha ja seda teeb USA ettevõte Upside Foods. Firma kommunikatsioonijuht David Kay on 25. oktoobril Tallinnas Swissotelis peetaval rahvusvahelisel toiduinnovatsiooni konverentsil Food Innovation Summit, kus räägib sellest lähemalt.

Kay oli Tallinnas ka 2020. aastal ja selgitas tollal, kuidas rakkudest liha kasvatamine käib.

Kuidas toimib liha kultiveerimise protsess ning mida rakud kasvamiseks vajavad? Kas veise-, pardi- ja kanaliha tootmisel on erinevusi? 

David Kay: Esimeseks sammuks on rakkude võtmine kõrgekvaliteetselt karjalt. Rakud on kogu söödava liha „ehituskivid“ ning ka meie toodete vundament. Me selgitame välja, millistel rakkudel on just need omadused, mida me kõige rohkem otsime – oskus efektiivselt end taastoota ning kõrgeim potentsiaal soovitud maitse, välimuse ning tekstuuri osas. Rakke hangime me väga erinevatel viisidel – need on pärit kas elusloomadelt või -kaladelt, munadest või on tegemist rakkudega tapaloomalt, kes oli osa toidusüsteemist. Me usume, et võetud rakud on võimelised end lõputult taastootma – seega ei pea me järgnevate proovide jaoks uuesti loomi kasutama.

Seejärel anname me rakkudele toitaineid, mida nad kasvamiseks vajavad. Need on kõigile tuttavad aminohapped, suhkrud, vesi ja hapnik. Meie rakud järgivad neile omaseid protsesse ning kasvavad ja paljunevad täpselt samamoodi nagu nad teeksid loomade kehas. See kõik juhtub keskkonnas, mida me kutsume „kultivaatoriks“. Kultivaatorid pakuvad puhast ja kontrollitud keskkonda, mis on ideaalsed rakkude kasvamiseks. Kui liha on valmis, võtame selle kultivaatorist välja ning valmistame tarbimiseks ette. Lisaks sellele, et testime oma tooteid turvalisuse ning ideaalse maitse, tekstuuri ja välimuse osas, valmistame nad lõppfaasis ette ka tarbimiseks.

Milline on teie vastus neile, kes on kahtleval seisukohal „laboriliha“ suhtes? Kuidas harite oma tulevasi kliente oma toodete osas?

Uuringud näitavad, et ligikaudu kaks kolmandikku Ameerika tarbijatest sööksid kultiveeritud liha – ning mida rohkem nad teemaga tuttavaks saavad, seda entusiastlikumaks nad muutuvad. Kommunikatsiooni poole pealt seisneb meie esmane roll vestluste algatamises ning neis osalemises, kui juttu tuleb kultiveeritud lihast. Väärinfo puhul selgitame fakte ning hoolitseme selle eest, et tarbijatel oleks kogu vajalik info selleks, et teha informeeritud ostuotsuseid.

Mõne jaoks saabub selgusehetk kohe kui nad on meie tooteid maitsta saanud. Oleme läbi viinud sadu degusteerimisi suurte lihasõpradega ning nende tagasiside põhjal võime väita, et meie tooted on nagu „päris“ liha ning imeliselt maitsvad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.