Uudis

Metsanduse uus arengukava saab senisest laiema mõjuhinnangu

F: Pixabay

Metsanduse uue kümnendi arengukava (MAK2030) on esimene riiklik arengukava, mille puhul hindavad eksperdid lisaks keskkonnamõjule ka selle kultuurilist, sotsiaalset ja majanduslikku mõju.

Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre sõnul ütles juba metsanduse arengukava koostamise eelmine juhtkogu, et selle arengukava puhul tavalisest mõjude hindamisest ei piisa ja seepärast otsustati hinnata mõjusid laiemalt.

Arengukava ja teiste oluliste mõjude strateegilise hindamise programmi koostasid kolm ettevõtet: Maves OÜ, Hendrikson & Ko OÜ ja Skepast&Puhkim OÜ.

KSH juhtekspert Karl Kupits ütles, et koostatud metoodika annab aluse, kuidas järgmises etapis toimuvat hindamist oleks õigem läbi viia.

Mõjuhindamise järgmises, aruande etapis tehakse kindlaks mõju suurus, ulatus, kestus, pöörduvus ja muud parameetrid ning vajadusel töötatakse välja leevendusmeetmed. Mõjusid hinnatakse, võrreldes MAK-i eesmärke teiste strateegiliste planeerimisdokumentide eesmärkidega.

Keskkonnaministri Tõnis Mölderi kinnitusel täidavad nii metsanduse arengukava kui mõjude hindamise programm ja hindamine ise üht eesmärki – Eesti metsi peab läbimõeldult ja jätkusuutlikult majandama.

“Ühiskonna muutunud ning tihti ka vastandlikud ootused vajavad koostöös teadlaste ja huvigruppidega läbirääkimist ja faktipõhist analüüsi. Pärast kõigi mõjude läbikaalumist jõuame võimalikult tasakaaluka metsanduse arengukava vastuvõtmiseni,” ütles Mölder.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.