Uudis

Metsloomaühing kutsub üles loobuma ilutulestikust: see võib lõppeda paanikas metslooma surmaga

Foto: Unsplash

Eesti Metsloomaühing kutsub oma Facebooki lehel üles ilutulestikust loobuma, põhjendades seda metsloomadele ja -lindudele tekitatava paanika ja tervisekahjustustega.

Ühing koputab inimeste südametunnistusele, öeldes, et ilutulestikku imetledes ja selle üle rõõmustades ei mõtle me loomadele, kes meie kõrval elavad ja kelles ilutulestik tekitab paanikat, mitte rõõmu. Kas näiteks teie ise tahaksite öösel, keset magusat und müra peale üles ehmatada ja suvalises suunas, teadmatusest hirmul ja elu eest kuhugi kihutada? Just see toimub meie kõrval elavate loomadega, selgitab ühing. Paanikas linnud tõusevad pimedas lendu, kuid nad ei orienteeru. Nad ei saa aru, mis toimub, ja nad põgenevad kabuhirmus. Paljud neist surevad uusaastahommiku esimeste tundidega. Meie isegi ei märka seda kõike.

Lühike hetk välku ja pauku tekitab metsaasukatele pöördumatuid kahjustusi

Ilutulestike halb ja hävitav mõju loomadele on teada. Amsterdami ülikoolis on uuritud, mis juhtub lindudega uusaastaööl, selleks kasutatakse radareid. Öösel linnud magavad ning vali heli, plahvatused ning tugevad valgussähvatused äratavad nad üles. Olukord on täiesti ootamatu ja hirmu tekitav. Talvekülmaga võib öine ootamatu energiakulu olla neile tappev, hommikuni seda lihtsalt ei jätku. Paanikas lennatakse liiga kõrgele, 500 ja enamgi meetrit. Põrkutakse objektide vastu, sest ei orienteeruta. Lennatakse liiga kaugele merele ega jõuta enam tagasi tulla. Suvel jäetakse maha pesad, kus on pojad…

Rakettide müratase on 140-150 dB ja lähedal viibijatele võib see tekitada kuulmiskahjustusi. Loomade kuulmine on inimestest tundlikum. Ilutulestiku põlemisel eralduvad toksilised gaasid ja õhku paiskuvad peenosakesed põhjustavad metsaasukatel hingamis- ja närvisüsteemi kahjustusi. Rakettide jäägid põhjustavad keskkonnareostust ja toovad surma loomadele, kes neid alla neelavad.

Säraküünlad on hea alternatiiv ilutulestikule. Foto: Unsplash

Vahvad asendused ilutulestikule

Sa ei pea end pidupäeva ilust aga ilma jätma, ilutulestikule on head alternatiivid. Eesti Metsloomaühing pakub järgmisi:

  • tee õue, lõkkealusele tuli, et lähedastega lõkketule ääres soojust ja hubasust nautida;
  • naudi valgusshow’d ja müra siseruumides, mine stereokinno – see on vaid inimese keskkond;
  • kaunista oma õu LED valgustusega;
  • süüta õues säraküünlaid ja õueküünlaid, laternaid, tõrvikuid, sest miski pole sellest kaunim;
  • osta tähistamiseks väikeseid paugutajaid, mida lastel endil on ka ohutu kasutada;
  • vii jõuludeks loomadele metsa kuivatatud vihtasid, kaera, leiba, porgandit, seemneid, täida juba õhtul lindude toidumaja. Rohegeenius kirjutas loomadele sobivast toidust ka SIIN.

Loe ka ilutulestiku mõjust inimese tervisele ja keskkonnale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.