3. juulist hakkavad Euroopa Liidus kehtima keelud ja piirangud mitmetele ühekordsest plastist toodetele nagu joogikõrred, segamispulgad ja ühekordsed nõud. Roheideede konkurssi Negavati teise koha võitnud pereettevõte RingKarp lahendab seda probleemi pakkudes Eestis kõige esimesena restoranidele korduskasutatavate karpide ringlussüsteemi.
Juba märtsi algusest Eesti esimest söögikohtadele mõeldud korduskasutatavate karpide ja topside ringlussüsteemi pakkudes ennetab RingKarp täna igapäevaselt sadade ühekorrapakendite kasutamist. “1. juunist kuulume üle-euroopalisse ja Šveitsist alguse saanud reCIRCLE võrgustikku, mis tähendab, et Eestist võetud karbi saad tagastada Šveitsi mägikülas, Itaalia veiniistanduses, Taanis, Hollandis või Saksamaal,” räägib senistest saavutustest RingKarbi asutaja Hanna. Šveitsist alguse saanud reCIRCLE võrgustiku asutaja ja tegevjuht Jeanette Morath leiab, et aeg muutusteks on just nüüd: “Korduskasutus pole pelgalt äriidee, vaid mõtteviisi muutus, mis tuleb kanda ühiskonda.”
Kuidas süsteem töötab
Ringkarbis tellimiseks tuleb paluda toidukohal toit sellesse pakendada. Esimesel ostul maksab klient karbi eest 10€ ja topsi eest 5€ ning saab endale ilusad ja kvaliteetsed nõud kasvõi kogu eluks. RingKarbi toote tagastamisel mistahes liitunud toidukohta saab klient vastu kas uue toote koos värske toidu või joogiga või kogu raha tagasi. Sisuliselt on ringkarp ja -tops seega kliendile tasuta.
Karbid ja topsid on toodetud Šveitsis spetsiaalselt ringmajandusliku mudeli jaoks, on mugavad kasutamiseks toidukohtadele ja klientidele ning ei sisalda bisfenool A-d ja ftalaate. RingKarbi valikus on neli erineva kuju ja suurusega toidukarpi, kolm erimõõdus termostopsi ja söögiriistad. Katarina sõnul lai toodete valik toidukohtadele meeldib, sest nad saavad valida täpselt sellised nõud, mis nende toitudega kõige paremini sobivad.
RingKarp töötab täna lisaks Tallinnale ka Kuressaares ja Haapsalus
Ökopere blogi autor Katarina Papp tegi 2020. aasta novembrikuus pakendivaba nädala eksperimendi. Selle käigus sai selgeks, et lõpetada tulika toidu kaasaostmine restoranist pakendiprügisse uppumise vältimiseks. Biolagunevad pakendid pole lahendus, sest need kompostikastis ei lagune ning Eestis pole täna ressurssi nende tööstuslikuks ümbertöötlemiseks. Perekonnaliikmed kambas, hakati arendama korduskasutatavate toidukarpide ja joogitopside ringlussüsteemi. Tänaseks on RingKarbiga liitunud 14 toidukohta Tallinnas, Kuressaares ja Haapsalus.
RingKarp sai sisulise alguse 2020. aasta detsembris pühadel, kui kogu pere oli koos. ”Esimestel jõulupuhkuse päevadel lihtsalt arutasime ideed õhtusöögilauas, aga jõulude lõpuks olime juba tuppa ülesse seadnud mängukohviku. Võtsime välja mänguraha ja karbid ning kutsusime “kliendid” kohvikusse, et aru saada, kuidas see karbi logistika ikkagi toimima peaks. Praegu tundub RingKarbi idee geniaalselt lihtne ja imestame, kuidas sellest alguses ilma mängukohvikuta aru ei saanud,” muigab Katarina.
Restoraniomanikud kiidavad
Tallinnas Telliskivi tänaval asuva kohviku Siin omanik Maie Rosmann on enda sõnul ligi kaks aastat unistanud, et saaks toitu kaasa müüa ainult korduskasutatavates karpides ja et ühekorrapakendeid ei olekski: “Isegi kui ühekorrapakend on biolagunev, siis me ju kõik teame, et see ei pruugi jõuda üldse sinna, kuhu ta jõuda võiks. Loodame väga, et tänu RingKarbile on meil võimalik ammune soov ja unistus teoks teha.”
Ülemiste prantsuse restorani Brasserie 11 omanik Kati Plaamus kiidab, et süsteem töötab ja aitab keskkonda hoida: “Hakkasime kohe innukalt ka oma klientidele ringkarpi pakkuma. Ei kohanud ühtegi, kes oleks öelnud, et see süsteem ei tööta või ei huvita. Inimeste teadlikkuse tõstmine prügi, taaskasutuse ja keskkonnahoiu teemal on olnud tore missioon. Paneb mõtlema küll, nii meid kui ka meie kliente. Oleme selle mõne kuuga hoidnud kokku ühekordsete nõude pealt nii rahaliselt kui emotsionaalselt prügi vähendamise koha pealt.” Brasserie 11 plaan on 2021. aasta lõpuks pakkida kaasaostetav toit 75% ulatuses ringkarpidesse.
“Kui inimestele järjekindlalt süsteemi pakutakse ja tutvustatakse, siis jõuab selle eesmärk ja mõte ükskord kohale ka. Julgustan kõiki toiduasutusi süsteemi kasutusele võtma. Ei pea kartma, et tagatisraha on suur või inimestele ei lähe teema korda. Kõik on hästi ja Eesti inimesed on päris keskkonnateadlikud ning järjest aktiivsemad ka ise panustama,” kiidab Plaamus.
8. juunil võitis Ringkarp ka Negavatil II koha, Keskkonnainvesteeringute Keskuse töötajate lemmiku eriauhinna ning Luminori eriauhinna. Asutajad loodavad, et kahe-kolme aasta pärast restoranides enam ühekordse pakendiga toitu kaasa ei müüda.