Uudis

Neste lõpetab tosina aasta pärast toornafta rafineerimise Porvoos ja uurib rohelise vesiniku tootmisvõimalusi

Neste Porvoo rafineerimistehas. Foto: Neste

Neste käivitas strateegilise uuringu Porvoo tehase üleviimiseks toornafta vabale rafineerimisele, et muuta see ülemaailmselt juhtivaks taastuv- ja ringmajanduse lahenduste pakkujaks.

Neste pikaajaline plaan on taastuvenergia- ja ringmajanduse alast tootmist Porvoos oluliselt suurendada. Üleminek, milleks ettevõte uuringu käivitas, hõlmaks esimeses etapis taastuv- ja ringmajanduse toorainete koostöötlemist ning jätkuks hilisemas etapis olemasolevate tootmisüksuste moderniseerimisega. Sellega suureneks tootmisvõimsuse potentsiaal 2 kuni 4 miljoni tonnini aastas, teatas Neste.

Ümberkujundamine tooks endaga kaasa toornafta rafineerimise lõpetamise Porvoos 2030-ndate keskpaigas. Samal ajal jätkab Neste aktiivselt rohelise vesiniku võimaluste uurimist Porvoos. Need arengud aitaksid oluliselt kaasa Neste kliimaalaste kohustuste elluviimisele ja Nestest saaks fossiilkütuste tööstuse ümberkujundamisel ülemaailmne liider.

„Neste kasvustrateegia keskendub taastuvatele ja ringmajanduslahendustele. Jätkame oma kõrgete ambitsioonide seadmist, käivitades uuringu meie Porvoo rafineerimistehase pikaajalise ümberkujundamise teekonna kohta, mille lõppeesmärk on asendada toornafta alternatiivsete toorainetega. Porvoo tehas on selleks paindlik ja mastaapne baas, millest võib kujuneda meie taastuvenergia- ja ringmajanduse äri oluline keskus,“ ütleb Neste president ja tegevjuht Matti Lehmus.

Sellise mastaabiga ümberkujundamine tekitaks järgmise kümnendi jooksul vajaduse märkimisväärsete investeeringute järele. Kõik investeerimisotsused võetakse vastu planeerimise käigus. Kuna plaani elluviimise ajaraam on üle kümne aasta, peab see olema modulaarne ja paindlik ning seda peab saama kohandada nii, et see arvestaks muutuste tempot nii taastuv- kui ka ringmajanduses ning traditsioonilises kütuserafineerimises. Sõltumata kavandatavast üleminekust jätkab Neste oma klientidele juurdepääsu võimaldamist fossiilkütuste toodetele. 

Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) loob lahendusi, et võidelda kliimamuutuste vastu ja kiirendada üleminekut ringmajandusele. Me töötleme jäätmeid ja jääke ümber taastuvkütusteks ning tarnime jätkusuutlikku toorainet plastitööstusele ja teistele tööstustele. Me teeme arendustööd ainete keemilise ümbertöötlemise vallas, et võidelda globaalse plastireostuse vastu. Oleme maailma juhtiv taastuvdiisli ja jätkusuutliku lennukikütuse tootja. Meie 2030. aasta eesmärk on vähendada klientide kasvuhoonegaaside heitkoguseid igal aastal 20 miljonit tonni. Me ehitame Soome Porvoo kütusetehase kõige jätkusuutlikumaks rafineerimistehaseks Euroopas. Aastaks 2035 on meie püüd jõuda süsinikuneutraalse tootmiseni ning aastaks 2040 vähendada süsinikuemissiooni müüdud toodetes 50% võrra. Meil on kõrged standardid tarneahelates, bioloogilise mitmekesisuse säilimise ja inimõiguste valdkonnas. Meie tegevust on järjepidevalt tunnustatud Dow Jonesi jätkusuutlikkuse indeksiga ning kõrge kohaga maailma jätkusuutlike ettevõtete Global 100 nimekirjas. 2021. aastal oli Neste müügitulu 15,1 miljardit eurot. Rohkem infot: neste.com 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.