Uudis

Nüüd saad Loodusmuuseumi kevadseente näitust külastada kodust lahkumata

Kevadkorgits.Foto: Voltteri

Neljapäevast on avatud Eesti Loodusmuuseumi kodulehel esimene kevadseente näitus, mis on ühtlasi ka muuseumi esimene virtuaalne seenenäitus.

“Sügisseened on laialt teada-tuntud, kuid märksa vähem teatakse, et ka kevadeti võib metsast seeni leida,” rääki Eesti Loodusmuuseumi botaanik Marja-Liisa Kämärä. “Kevadseeneliike leidub meie metsades mitu-mitu korda vähem kui suvel ja sügisel kasvavaid liike, kuid mitmed neist on laia levikuga ehk päris hästi leitavad.”

Loodusmuuseumi esimese virtuaalse seenenäituse keskmes on 360 kraadi pööratavad fotod Eestis kasvavatest enamlevinud kevadseentest. Lisaks fotodele saab iga seeneliigi kohta lugeda ka selle peamiseid eristamistunnuseid ja omadusi.

“Nii nagu sügisel metsa alt leitavate seente puhul, on ka kevadiste liikide puhul oluline liike tunda,” ütles Kämärä. “Kevadseente seas on häid söögiseeni, mis sobivad toidulauale kas värskelt või kupatatult, ja mürgiseid seeni, mis sinna kindlasti sattuda ei tohiks. Mitmed maitsvad söögiseened ja ohtlikult mürgised liigid on omavahel väga sarnased, seega tuleb seente tunnuseid hästi tunda. Osa kevadseente liike on aga ka looduskaitsealused ja need peaksid meist kõigist oma kasvukeskkondadesse jääma.”

“Selleks, et oleks selge, milliseid seeni kevadel metsast kaasa korjata ja millised puutumata jätta, ongi meie virtuaalne näitus heaks teadmiste omandamise kohaks,” ütles Kämärä.

Just nagu loodusmuuseumi sügisene seenenäitus, täieneb ka kevadseente veebiväljapanek jooksvalt. “Kui leiame metsast mõne liigi, mida veel virtuaalsel näitusel ei ole, jäädvustame selle ja toome seeläbi külastajate ette,” ütles Kämärä. “Kevadseeni leiab aprillist juunini ning uusi liike saame näitusele lisada siis, kui liigi kasvuaeg on käes. Seega tasub kevadseente näitust aeg-ajalt jälle uuesti vaadata, et lisandunud liigid samuti nähtud saaksid.”

Eesti Loodusmuuseumi virtuaalne kevadseente näitus jääb muuseumi kodulehele ka pärast kevadseente hooaja lõppu.

Näituse leiad siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.