Õhusaaste võib olla Covid-19 surmajuhtumite peamiseks põhjustajaks

Foto: Unsplash

Uuringute kohaselt võib õhusaaste kõrge tase olla Covid-19 surmajuhtumite üks peamisi põhjustajaid.

Värskes analüüsis uuriti ajavahemikus jaanuarist 19. märtsini 66 Itaalia, Hispaania, Prantsusmaa ja Saksamaa halduspiirkonda. Selgus, et 78 protsenti koroonaviiruse põhjustatud surmajuhtumitest leidis aset neist viies. Need piirkonnad olid ühtlasi kõige saastatumad, vahendab The Guardian.

Oluline tegur

Uurimistöös vaadeldi lämmastikoksiidi taset (peamiselt diiselmootoriga sõidukite toodetav saasteaine) ja ilmastikuolusid, mis võivad takistada saastunud õhu hajumist. Paljud uuringud on seostanud lämmastikoksiidi tervisekahjustuste, eriti kopsuhaigustega, mille tagajärjel võib koroonaviirusesse nakatunu suurema tõenäosusega surra.

“Tulemused näitavad, et pikaajaline kokkupuude selle saasteainega võib olla nii nendes piirkondades kui ka kogu maailmas Covid-19 viiruse põhjustatud surma olulisim tegur,” ütles uuringu läbiviija Yaron Ogen Saksamaal asuvast Martin Lutheri ülikoolist. “Keskkonna mürgitades mürgitame oma keha. Kui organism on kroonilise hingamisteede haigusest stressis, ei suuda see end nii hästi infektsioonide eest kaitsta.”

Kõrge suremus

Analüüs näitab vaid tugevat, mitte põhjuslikku seost. Nüüd on vaja Ogeni sõnul selgeks teha, kas see, kui keha on põletikus, mõjutab ka organismi reaktsiooni koroonaviirusele.

See pole ainus uuring, mis tõmbab võrdusmärki õhusaaste ja koroona põhjustatud surmajuhtumite vahele. Näiteks selgus ühes uuringus, et Põhja-Itaalias täheldatud kõrge suremus oli vastavuses õhusaaste kõrgeima tasemega.

Ajakirjas Science of the Total Environment avaldatud uuringus avastas Ogen, et 4443 surmajuhtumist 78 protsenti leidis aset Põhja-Itaalias ja üks Madridi ümbruses Hispaanias. Nendes piirkondades oli halvim lämmastikoksiidi taseme ja ilmastikuolude kombinatsioon, mis takistas õhusaaste hajutamist.

Kauaaegne kokkupuude

Ogeni sõnul ümbritsevad Itaalias asuvat Po jõe orgu ja Madridi mäed, mis püüavad reostust. Sama kehtib ka Hubei provintsis Hiinas, kus pandeemia sai alguse. “Kuid minu uurimistöö on vaid esialgne märk sellest, et õhusaaste taseme, õhu liikumise ja koroonapuhangute raskusastme vahel võib olla seos,” sõnas ta.

Üleilmsed liikumispiirangud on vähendanud sõiduliiklust ja õhusaastet. Aga praegusest saastetasemest võib olla oluline see, kui pikalt enne pandeemiat saastunud õhuga kokku puututi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.