OMANIK OTSIB: Noored võistlustuvid eksisid koduteelt ja võisid lennata Soomest Eestisse

Tuvide märgistus. Foto: Kirsi Koskinen

Kui näed valgeid tuvisid, kelle jala küljes on sinine FIN-märgistusega rõngas, siis anna sellest teada Eesti Metsaloomaühingule – need on Soomes kadunuks jäänud võistlustuvid, keda omanik taga otsib. 

Võistlustuvide pidamine ja õpetamine on aeganõudev tegevus, head võistlustuvid maksavad palju. Seepärast pole imestada, et tuvide kadudes näeb omanik nende tagasisaamiseks kõvasti vaeva. Kirsi Koskinen on suvest saati kuue tuvi jälgi ajanud ja kahtlustab, et ilmselt on mõned neist jõudnud Eestist. Kõik linnud alla aasta vanused ega ole piisavalt harjutanud, et ise tundmatust kohast koduteed leida. 

Tuvid kadusid juba juunikuus. Nad kõik on valged, ühe jala ümber erksinine ja teise ümber valge või mõnd muud värvi rõngas.  

Kirsi Koskineni võistlustuvi.

Koskinen selgitas ornitoloogia Facebooki-grupis, miks tuvid oma teelt eksisid. 

“Üks eksinud võistlustuvi lendas oma puurist liiga kaugele ja ei tulnud enam tagasi. Ta oli just õppinud lendama. Nägime sellest linnust Helsingis Tiktoki-videot ja hiljem Hankos tehtud fotot, pärast seda ei midagi,” kirjutas ta. 

Omaniku sõnul kaotas ta ka kuus võistlustuvi, kes olid just õppinud 5 kilomeetri kauguselt tagasi koju lendama. Hilisõhtul tegid nad oma tavapärast lendu Siikajärvi kohal (järv Helsingi ligiduses). Siis hakkas keegi püssist tulistama. “Nad ehmusid sellest tulistamisest väga ja eksisid,” märkis Koskinen. Ühe linnu sai Koskinen tagasi Rõumast, 300 km kauguselt kodust. 

Koskinen märkis, et juuli alguses nähti kolme tuvi 1,5 km kaugusel Soome rannikust merel lendamas Eesti poole. Vaatlejate seas oli kaks ornitoloogi. 

Omanik selgitas, et tuvid teevad oma puurist kahetunniseid lennuseansse üle järvede ja siis naasevad. Eesti keeles nimetatakse neid kirjatuvideks, aga tõu järgi on nende nimi võistlustuvi. “Kuigi nende nimi on inglise keeles “racing pigeon”, pole nad ühelgi võistlusel osalenud, see on lihtsalt nende tõu nimi,” lisas ta.  

Koskinen lausus, et kõigil tema tuvidel on nimed ja nad on talle kallid. “Õppisin neid tundma, kui nad olid väikesed ega teadnud veel lendamisest midagi. Kõigil neil on kalliskivide nimed,” märkis ta. 

“Palun võtke minuga ühendust, kui näete täiesti valgeid tuvisid. Isegi kui leidsite nad surnuna, on seda hea teada, et ma neid enam ei otsiks,” lisas ta. 

Tuvidest tuleks teada anda Eesti Metsaloomaühingule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.