Uudis

Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke hanesid loendama

Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse neid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel.Foto: MichaelMaggs

Ornitoloogiaühing kutsub linnuhuvilisi osalema tänasest algaval haneseire sügisesel loendusperioodil. Oodatud on hanede vaatlused üle Eesti, eeskätt aga hallhane vaatlused rannikualadelt.

Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret, kutsudes vabatahtlikke linnutundjaid osalema loendamisel üle Eesti. Haneseire aasta viimane loendusperiood on 14.–28. septembrini, (kesksed loenduspäevad on 20.–21. september).

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder. Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ja kestma vähemalt kella kümneni hommikul või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele.

Õhtune loendus peab algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani.

Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella kümne ajal hommikul või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 ajal, loenduse kestus peaks olema vähemalt tund. Puhkepaigas võib koos olla tuhandeid hanesid ja siis on lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses.

Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Täpsema info leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.