Uudis

Pakendiettevõte on hädas Saaremaal konteinerite lagastajatega

Nasvas kogutud pakendid. F: Eesti Pakendiringlus

Eesti Pakendiringlus on hädas Saaremaa pakendikonteineritega, mille otstarve on jäänud kohalikele elanikele segaseks. Eesti Pakendiringlus kutsub üles kõiki saarlasi ja saarel käijaid mitte reostama pakendipunkte, et mitte rikkuda korralike sorteerijate materjali.

„Oleme Saaremaa avalike pakendikonteineritega väga hädas – Saaremaalt jäätmete vedamine mandrile ümberöötluseks on juba vahemaa tõttu ressursimahukam kui muudest piirkondadest, nüüd tuleb aga järjest rohkem ette tühisõite ja ka lausa selliseid, mis vedaja autot rikuvad,“ sõnas Eesti Pakendiringluse juhatuse esimees Alder Harkmann ning lisas, et kuna hiljuti viis Pakendiringlus Saaremaal läbi uue hanke, mille käigus uuriti ka põhjalikult Saaremaalt tulevat pakendisisu, võib üsna kindlalt väita, et see on võrreldes paljude teiste Eesti piirkondadega väga kehv.

Konteinerite ümbrus Mustjalas. F: Eesti Pakendiringlus

Saaremaa valla jäätmete peaspetsialisti Katrin Koppeli sõnul pakub OÜ Eesti Pakendiringlus Saaremaa vallas avalike pakendikonteinerite teenust Lääne-Saaremaal.

„Meie hinnangul on olukord läinud paremaks ja konteinerite ületäitumine on vähenenud. Näeme, et Eesti Pakendiringlus tõesti pingutab selle nimel, et head teenust pakkuda,” lausus Katrin Koppel. “Suur osa Lääne-Saaremaast on korraldatud jäätmeveo süsteemiga liitunud alles pärast valdade ühinemist neli aastat tagasi. Paraku ei ole läinud majapidamiste kohustusliku jäätmeveoteenusega liitmine nii hästi, kui oleks võinud eeldada. Vallavalitsus on korraldatud jäätmeveo teenust pakkuvale ettevõttele OÜ Prügimees teinud korduvalt märgukirju, kuna ettevõte pole temaga sõlmitud lepingust kinni pidanud. Vallavalitsus on piirkonnas korraldatud jäätmeveo teenust pakkuva ettevõtte OÜ Prügimees tähelepanu korduvalt juhtinud asjaolule, et piirkonnas on veel jäätmeveoga liitmata kinnistuid. Ei saa välistada, et osa nendes majapidamistes tekkivatest olmejäätmetest viiaksegi avalikesse pakendikonteineritesse.”

F: Eesti Pakendiringlus

„Sellises kohas, kus on süsteemsed pakendikonteinerite prügistajad, ei saa me tegelikult konteinerit hoida: vale prügi pakendikonteineris rikub ära ka korralike sortijate töö. Lisaks on konteinerid pidevalt ületäitunud – näiteks väikeses Nasva külas – ja ületäitunud mitte õige sisu, vaid pakendikonteinerisse sobimatute jäätmetega. See tähendab aga, et auto kutsutakse kohale, tegelikult aga jäätmeid ära viia ei saa, sest pakenditega pole tegemist. Siis tuleb eraldi tellida segaolmejäätmeid vedav auto – niiviisi kulub mõttetult hulk aega, energiat ja kütust,“ lisas Alder Harkmann.

Aeg-ajalt leidub pakendikonteinerites ka ehitusjäätmeid. „Ehitusjäätmete äraandmiseks on Saaremaa vallas üsna karmid tingimused – jäätmejaamasid on kogu Saaremaa valla kohta vaid kaks ning ehitusjäätmete vastuvõtutasu on kõrge. Selle probleemi lahendamiseks on vallavalitsus paigaldanud juba kahe probleemsema pakendipunkti juurde valvekaamerad. Lisaks on värskelt vastu võetud Saaremaa valla jäätmekava, mis näeb ette kolme uue iseteenindusliku ja ööpäev läbi avatud jäätmejaama rajamise,“ täpsustas Katrin Koppel.

Jäätmespetsialisti sõnul on eraldi küsimus, kas pakendijäätmete kogumine avalike konteineritega ennast tänasel päeval enam õigustab, sest avalikku konteinerisse pannakse jäätmed ära anonüümselt, vastustust ei ole. Samas pakendijäätmeid tekib majapidamistes tavaliselt rohkem. „Ei ole mõistlik, et nende jäätmete üleandmiseks peab minema kodust kaugemale. Ehk on aeg üle minna avalikelt pakendikonteineritelt pakendijäätmete kodust kogumisele, millega kaasneb ka isiklik vastutus. Avalikud pakendikonteinerid võiksid jääda vaid kaupluste juurde, kes neid samu pakendeid oma klientidele igapäevaselt müüvad,“ lisas Koppel.

Saaremaa pakendikonteineritest on autojuhid leidnud nt paberikonteinerist kive, segapakendikonteineritest kõike muud: alates riietest lõpetades vanaõli vmt. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.