Uudis

Peaaegu 23 protsenti Eesti pindalast on kaitse all

Kõnnu Suursoo.Foto: Aleksandr Abrosimov

Enim kaitstavat territooriumi leidub Ruhnu vallas, õige vähe leidub seda näiteks Sillamäel ja Narvas.

“Suurema ja olulisima muutusena võib eelmisest aastast välja tuua looduskaitsealade arvu ja pindala kasvu,” rääkis Keskkonnaagentuuri juht Taimar Ala, kelle sõnul moodustati laane- ja salumetsade kaitseks looduskaitsealasid, millega lisandus 58 looduskaitseala. Lisaks loodi Apollo meremadaliku ja sealse elustiku kaitseks tervikuna merealale jääv Apollo meremadaliku looduskaitseala.

“Ülejäänud erisused tulenevad olemasolevate kaitsealuste objektide kaitsekorra ja kaitse eesmärkide ülevaatamisest ning piiride täpsustusest, lisaks on osa looduskaitselise väärtuse minetanud objekte arvatud ka kaitse alt välja,” ütles Ala.

Möödunud aasta lõpu seisuga on Eestis looduskaitsealasid 231, maastikukaitsealasid 154, rahvusparke kuus, uuendamata kaitsekorraga alasid 59, kaitsealuseid parke ja puistuid 512, hoiualasid 319, püsielupaiku 1553, kohaliku omavalitsuse tasandil kaitstavaid loodusobjekte 23 ja kaitstavaid looduse üksikobjekte 1066.

Võrreldes 2018. aastaga lisandus kaitsealuseid objekte kokku 107 ja pindala kasvas 32 474 hektarit. Suurim arvuline muutus oli püsielupaikade ja looduskaitsealade puhul. Suurenes loodus- ja maastikukaitsealade pindala.

Suurim pindalaline muutus tuleneb laane- ja salumetsade kaitseks looduskaitsealade moodustamisest, maastikukaitsealade pindala kasvas 1992 hektari võrra. Teiste objektitüüpide pindala eelmisel aastal vähenes.

Kohalikest omavalitsustest on kõige suurem kaitstava territooriumi osakaal Ruhnu vallas (66,2 protsenti), järgnevad Kihnu (64,8), Kuusalu (52,3) ja Viimsi vald (51,7). Kaitstavat territooriumi ei esine üldse Kohtla-Järve linnas. Õige vähe (0,1 protsenti) on kaitstavaid objekte Sillamäe, Maardu ja Narva linnas. Narva linna piiridesse ei ole arvestatud Narva jõge ja sellel paiknevaid looduskaitselisi alasid.

Maismaast on Eestis looduskaitse all 19,4 protsenti, territoriaalmerest 27 protsenti ja suurjärvedest 44 protsenti.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.