Perseiidide tähesaju tipphetk on käes: viis lihtsat nippi, kuidas näha võimalikult palju langevaid tähti

Perseiid 2016. aasta augustis Karksi järve ääres.Foto: Reelika Saar

Alates tänasest saad nautida taevalaotusest langevaid tähti. Kui sa pole neid enne vaadelnud, aga sooviksid sellega alustada, viska pilk peale viiele reeglile, mida peaksid silmas pidama.

Astronoomia.ee teatel pole Perseiidide meteoorivool juba aastatuhandeid pettumust valmistanud. “Pikale ajaloole vaatamata mõnda inimest veel siiani pisut kihistama paneva nimega tähesadu tipneb 12.-13. augustil, kuigi juba nädal enne ja pärast seda võib öötaevas heledaid langevaid tähti tavapärasest tihedamalt märgata,” seisab lehel.

Selle aasta tähesaju tiheduseks ennustatakse umbes 40-50 lasku tunnis.

Ameerika ajakiri Forbes jagas nippe, mida jälgides saad võtta tähevaatlusest maksimumi.

  • Oota selget ööd. Kui taevas on pilves, võid rahumeeli magama minna. Sul pole võimalustki langevaid tähti näha.
  • Jäta meelde, et parim aeg vaatluseks on vastu hommikut pärast kuu loojumist.
  • Leia koht, kust oleks näha kogu taevakaar. Veendu, et seda ei blokeeriks näiteks puud või vastasmajad.
  • Ole kannatlik. Pikuta murul või päevitustoolis, võta kaaslane kampa. Nii saad tähesadu jälgides juttu ajada. Võta vaatluseks tunnike-kaks.
  • Ära uuri telefonis toimuvat, sest silm vajab pimedusega kohanemiseks aega. Ideaalis võiksid viibida võimalikult pimedas kohas.

Kui kipud ärrituma, sest sa pole näinud ühtegi tähte, oled mõne punkti vastu eksinud. Perseiidide tähesaju vaatlemine nõuab kannatlikkust.

Perseiidid on Vikipeedia andmetel meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ja on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda. Kõige paremini on neid siiski näha 11.-14. augusti vahel.

Perseiide põhjustab Perseiidide pilv, mis paikneb piki Swifti-Tuttle’i komeedi orbiiti ja koosneb osakestest, mis on sellest komeedist eraldunud ajal, mil komeet möödus lähedalt Päikesest. Tähesadu on nähtav ajal, kui Maa läbib komeedi orbiidi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.