Pirita rannast leiti sinivetikat

Pirita rand.Foto: Frank Jania

Terviseamet võttis 11. augustil sinivetika proovi Pirita ranna suplusveest. Tulemus näitab, et proovis leidus sinivetikat, kuid mitte massiliselt. 

Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi spetsialisti hinnangul on võimalik, et tuulte ja vihma mõjul hakkab vetikas juba hajuma. Terviseamet soovitab lähiajal Pirital supeldes oma tervise osas olla tähelepanelik ning pärast suplust ennast võimalusel puhta vee ja seebiga pesta.

Kindlasti tuleks jälgida, et väikelapsed ja lemmikloomad merevett ei jooks. Mürgistuskahtluse korral tuleks pöörduda kas oma perearsti poole või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsele infoliinile 16662.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada peamiselt juues sinivetikarikast vett. Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust esinenud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ning kodu- ja karjaloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.

Sinivetikate hooajal tuleb suplejatel ohutu supluskogemuse kindlustamiseks enne vette minekut vee puhtuses veenduda – kui märkad, et vesi on muutunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ja kogu kaldaäär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää, on sinivetika tõenäosus veel suurem.

Loe ka, kuidas sinivetikamürgistust ära tunda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.