Pliisisaldusega kütus on nüüdseks maailmast kadunud, aga ülimürgise metalli tolm ringleb meie ümber edasi

Ajal, mil seesugused kütusekanistrid veel laialdaselt kasutusel olid, sai tanklatest ka pliisisaldusega bensiini. Enam mitte. F: Pixabay

Pliisisaldusega kütuse tootmine on nüüdseks täielikult lõpetatud ja seda elusorganismidele ohtlikku metalli vähemalt bensiinist enam keskkonda ei eraldu. Loodusest pole pliitolm aga kuhugi kadunud ja ringleb seal edasi. 

Pliikütuse tootmise täielikust lõpetamisest teatas ÜRO Keskkonnaprogramm. ÜRO peasekretär António Guterres nimetas seda “ühiseks üleilmseks jõupingutuseks” ning “inimeste ning planeedi tervise kaitsmisel järjekordseks läbitud verstapostiks”. 

Esimese riigina maailmas lõpetas Jaapan juba 1972. aastal pliisisaldusega kütuse tootmise. Seejärel tegid sama Euroopa ja mõned Aasia riigid, kuid 2000-ndate alguses sai selgeks, et osa riike ei suuda majanduslikel põhjustel sellega kaasa tulla.  

Kui programm käivitati, kasutas 86 riiki pliiga kütust. Nüüd, kui pliikütuse tootmise lõpetas viimasena ka Alžeeria, ei tohiks maailmas pliikütusel liikuda enam ühtegi sõidukit. 

Eestis pole pliikütuse kasutamine enam ammu probleem. Ajal, mil seesugune kütus veel laialdaselt kogu maailmas kasutusel oli, suri plii põhjustatud haigustesse aastas enneaegselt rohkem kui miljon inimest.  

Maailma Terviseorganisatsiooni uuringute kohaselt on plii mürgine mitmele elundisüsteemile. Pliiga kokkupuude on eriti ohtlik rasedatele ja nende sündimata lastele. Loote ja imiku närvisüsteem on toksiinide suhtes väga vastuvõtlik.

Keskkonda – õhku, maapinda ja vette – jääb aga pliitolm lõputult kaua ringlema ning mõjutab inimeste tervist endiselt. 

Eesti Päevaleht kirjutas juba 1996. aastal, et pliivabade bensiinide valik Eesti bensiinijaamades on järsult suurenenud. “Kütusegigandid püüavad bensiinide koostist jätkuvalt parandada, sest maailma keskkonnaorganisatsioonid kitsendavad sellele esitatavaid nõudmisi.”

Plii lisamine aitas tõsta kütuse oktaanarvu. Sellist kütust oli lihtne toota ja plii oli odav. Nüüdseks on kütusetööstus nii palju arenenud, et sama tulemus saavutatakse ka ilma pliita. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.