Uudis

Põllumajandustoodangu hinnatõus oli Eestis erakordselt suur

F: Pixabay

Eurostati andmeil tõusid teises kvartalis põllumajandustoodangu hinnad Eestis aastavõrdluses 53 protsenti, samas kui Euroopa Liidus (EL) keskmiselt oli kasv 25 protsenti. 

Hinnatõusude taga on sõda Ukrainas, kuna nii Ukraina kui Venemaa olid olulised teraviljade, nisu, maisi ja õlikultuuride, eelkõige päevalilleseemnete, ning väetiste eksportijad. Samuti on faktoriks tõusvad energiahinnad, teatas Eurostat. 

Põllumajanduse sisendhinnad – kaubad ja teenused, mis ei ole seotud investeeringutega – kasvasid aastaga 36 protsenti, kusjuures suurima tõusu, 116 protsenti, tegid väetiste ja mullaparandajate hinnad. Energia ja määrdeainete hinnad tõusid 61 protsenti. 

Toodangu hinnad tõusid liidus keskmiselt 25 protsenti, järseim oli teraviljade hinnatõus – 68 protsenti. Õlikultuuride hinnad tõusid 59 protsenti ja munade hind 45 protsenti. 

Hinnatõusu nägid kõik liikmesriigid, ent teravaim oli mõju Leedule, kus hinnad kerkisid 65 protsenti. Järgnesid Eesti 53 ja Ungari 43 protsendiga. Tagasihoidlikuim oli näitaja Taanis, kus hinnatõus jäi 7 protsendi tasemele. Maltal ja Portugalis oli kasv 12 protsenti. 

Sisendid kallinesid samuti enim Leedus, makstes keskmiselt 91 protsenti rohkem ku 2021. aasta teises kvartalis. Lätis oli kasv 62 protsenti ja Horvaatias 50 protsenti. Eestis jäi sisendite hinnatõus alla 40 protsendi. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.