Uudis

Poolsada jääkaru hõivas Venemaal terve küla

Nii tunduvad jääkarud päris sõbralikud.Foto: Shutterstock

Rohkem kui 50 jääkaru tammus Venemaa Kaug-Idas Tšukotkas asuvasse Rõrkaipi külla, kirjutas Briti ringhääling BBC neljapäeval.

Karude saabumine pani külaelu seisma ja koolid võeti inimeste kaitseks valve alla. Looduskaitsjate sõnul võib juhtunu taga olla kliimamuutus, sest rannikulähedane jää on niivõrd õhuke, et karud peavad otsima toitu mere asemel külast.

Teiste ekspertide sõnul on jääkarude külastused nüüd niivõrd sagedased, et inimesed peaksid külast jäädavalt lahkuma.

Ria Novostiga rääkinud Rõrkaipi karupatrulliprogrammi juhi Tatjana Minenko sõnul on külas 56 jääkaru. Nende seas on nii vanu kui noori, kaasa arvatud erinevas vanuses karupoegadega emased. Pea kõik karud näivad olevat kõhnad, lisas Minenko.

Jääkarude tavaline elupaik on Schmidti neem, mis asub külast vaid 2,2 kilomeetri kaugusel. WWF-i looduskaitsja Mihhail Stišovi sõnul on sealne ilm tavatult soe.

“Kui jää oleks piisavalt paks, siis oleksid karud, või vähemalt osa neist, juba läinud merele, kus nad saaksid jahtida hülgeid või merejäneseid,” ütles ta. Jääkatte paksenemist ootavad karud loodavad leida külast toitu, lisas Stišov.

Eelmisel nädalal ütles üks jääkaruspetsialist USA-s asuvast Põhjainstituudist, et karud külastavad Rõrkaipi nüüd niivõrd sageli, et küla tuleks evakueerida ja selle 700 elanikku ümber asustada.

Uudisteagentuuriga TASS vestelnud Anatoli Kotšnevi sõnul on jääkarude visiidid aina sagedasemad. Näiteks viis aastat tagasi tuli küla lähedale vaid viis jääkaru. “Teadlasena usun, et (see küla) ei tohiks sinna jääda… Üritame olukorda kontrolli all hoida, kuid mitte keegi ei taha mõelda, mis seal võib juhtuda kolme või viie aasta pärast.”

Piirkonna loomakaitseametnik Igor Vereštšagin ütles TASS-ile, et kui elanikud tahavad lahkuda, siis võiksid nad pidada rahvahääletuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.