Uudis

Prügipõletaja näeb vajadust Eesti võimsaima tehase rajamise järele

Epler & Lorenzi tehase juhid tahavad ehitada Eesti suurima ohtlike jäätmete põletusjaama.Foto: PM/Scanpix

Pärast Kunda tsemendiklinkri tootmise lõpetamist, mis oli ühtlasi ka Eesti suurim ohtlike jäätmete põletaja, jäi alles vaid Tartus asuv Epler & Lorenzi tehas, mille juhid tahavad olemasoleva kõrvale ehitada Eesti suurima ohtlike jäätmete põletusjaama, mis suudaks aastas ära põletada 15 000 tonni ohtlikke jäätmeid.

Ohtlikke jäätmeid ehk prügi, mis võib oma kahjuliku toime tõttu olla ohtlik tervisele, varale või keskkonnale, tekkis Eestis keskkonnaagentuuri sõnul 2018. aastal ligi 400 000 tonni, seda ilma 10,5 miljoni tonni põlevkivitööstuse jäätmeteta. Sellest 122 000 tonni moodustasid ringmajandusettevõtete liidu andmetel jäätmed, mida saaks ära põletada, kirjutab Postimees.

Septembri seisuga käitleb Eestis ohtlikku prügi 79 ettevõtet ning loastatud ja registreeritud käitluskohti on 214.

Pärast 11 000-tonnise aastase võimsusega Kunda tsemenditehase sulgemist, mis põletas prügi energia saamiseks, käitlevad ringmajandusettevõtete liidu tegevjuhi Margit Rüütelmanni sõnul reaalselt ohtlikke jäätmeid vaid riigile kuuluv Vaivara prügila, kus jäätmeid ladestatakse, ja Tartus asuv Epler & Lorenzi tehas, mis jäätmeid põletab.

Nemad suudavad aga vastu võtta 2000 tonni aastas. Ülejäänud tuleb saata kas Skandinaavia riikidesse või ladestada prügilatesse, mis on keskkonnale kõige halvem variant. Ladestamisest veidi parem on prügi põletamine ja parim variant on taaskasutus.

Epler & Lorenzi juhatuse liikme Janis Lorenzi sõnul on ohtlike jäätmete probleem juba praegu üleval, kuna käitlusvõimsust pole

“Tekib küsimus, mis me edasi teeme,” ütles Lorenz. “Haiglajäätmeid on kindlasti vaja põletada, siis on peale selle värvijäätmed, õlijäätmed, ravimid, kõik see tekib. Praegu ongi tendents, et nende hulk hakkab kasvama, see ladestatakse sõna otseses mõttes.”

Planeeritav tehas läheks maksma 15 miljonit eurot ja töötaks samal põhimõttel nagu olemasolevgi, kuid oleks Lorenzi sõnul olemasolevast tõhusam ja tunduvalt keskkonnasõbralikum.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.