Uudis

Rakvere ja Tallegg muudavad pakendid taaskasutatavateks ja vähendavad plasti hulka 200 tonni võrra

Rakvere lihakombinaadi tootmine.Foto: Virumaa Teataja/Scanpix

Rakvere ja Talleggi emafirma HKScan Estonia vähendab 2025. aastaks oma toodete pakendamisel plasti kasutamist ja läheb selleks ajaks täielikult üle taaskasutatavatele pakenditele.

HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere sõnul on ettevõte viimastel aastatel järjepidevalt tegelenud toodete pakendamisel kasutatava plasti vähendamisega. “Viimased kaks aastat oleme plasti hulka tõmmanud kokku suurusjärgus 45-50 tonni ehk viis protsenti kogu HKScani Baltikumis kasutatava plastpakendi kogusest aastas,” ütles ta. “Eesmärk on vähemalt selles tempos liikuda ka järgmistel aastatel.”

“Vähem plasti, puhtam keskkond”

Kogu HKScan grupi eesmärk on 2025. aastaks võrreldes 2019. aastaga vähendada süsiniku jalajälge ja plasti kasutamist 20 protsenti, millega hoitakse kokku tuhandeid tonne plasti. 2017-2019. aastal vähendas ettevõte kokku 1500 tonni plasti.

Suur hüpe plasti vähendamisel toimus 2017-2018. aastal, kui Rakvere ja Talleggi toodetel asendati Balti riikides plastikämbrid ning tugevad plastkarbid keskkonnasõbralikumate sangaga kottidega. Selle sammuga vähenes plasti kasutus korraga üle 30 tonni aastas.

Kottide valmistamisel kasutatakse 70 protsenti vähem plastmaterjali, need tekitavad vähem prügi ning tänu kompaktsemale pakendile vähenes transpordivajadus 96 protsenti võrreldes eelmise pakendiga.

Täiendavalt on Rakvere ja Talleggi toodete pakendamisel võetud võimalusel järjepanu kasutusele õhemad pakendid. Septembrist on Rakvere ja Talleggi toodete pakendile lisatud ka märk “Vähem plasti, puhtam keskkond”, et tarbija teaks, milliste toodete puhul on juba kasutusel uued plasti säästvad pakendid.

Tulevikus vaid taaskasutatav pakend

“Esimese sammuna vaatamegi kõikide toodete puhul, kas saame pakendite puhul vähem plasti kasutada ja kui see pole enam tehnoloogiliselt ja tooteohutust arvestades võimalik, siis on järgmised sammud seotud juba konkreetsete pakkeliinide väljavahetamisega,” rääkis Mere.

“Kuna meil on aga kokku 57 pakkeliini ja ühel liinil tehtav muudatus võib võtta orienteeruvalt 12 kuud, siis see nõuab kindlasti investeeringuid ning aega muudatuste elluviimiseks,” sõnas ta.

Lisaks plasti vähendamisele on kogu HKScan grupil eesmärk minna hiljemalt 2025. aastaks täielikult üle taaskasutatavatele pakenditele. “Meie jaoks on esmane nõue pakendile alati tooteohutus – selles me järeleandmisi ei tee,” ütles Mere. “Kuid kohe selle järel on oluline, et suudaksime oma toodangut klientidele pakkuda jätkusuutlikul moel.”

“Alati ei ole pakendite arendus ja üleminek uuele lahendusele aga ka ühese kasuga,” sõnas Mere. “Mõni pakend võib küll vähendada süsiniku jalajälge, kuid samal ajal teha pakendi taaskasutamist keerulisemaks.”

Seetõttu võtab ettevõte tootearenduses suuna uudsete biolagunevate materjalide kasutuselevõtule ja monomaterjalide kasutamisele. Mere sõnul on nende taaskasutamine lihtsam.

“Hoolimata sellest, et Eestis praegusel hetkel taaskasutussüsteemi ei eksisteeri, astume omalt poolt ennetavad sammud, et kõik meie pakendid oleksid tulevikus taaskasutatavad,” rääkis Mere.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.