Uudis

Riik arvab mitmed Võru ja Jõgeva pargid ja puistud kaitse alt välja

Pilt on illustratiivne.Foto: Sakala/Scanpix

Valitsus kiitis neljapäeval heaks mitmete parkide ja puistute kaitse alt välja arvamise Võru maakonnas ja Jõgeva maakonnas.

Eelnõu kohaselt arvatakse kaitse alt välja Võru maakonnas kolm kaitsealust hääbunud mõisaparki ja üks puistu, mis on minetanud looduskaitseväärtuse ning üks endine mõisapark, mis asub teise kaitseala koosseisus.

Pargid on oma puistu vanuse ja haiguste, pikaajalise hooldamatuse ja tormide tõttu kaotanud nüüdseks suurema osa rajamise aegsest ja kaitse alla võtmise põhjenduseks olnud väärtustest.

Erandiks on Vastseliina linnuse põlispuude grupp, mis on säilinud osa kunagisest Vastseliina mõisast ja on arvatud Piusa jõe ürgoru koosseisu. Pargid ja puistud on kaitse alla võetud nii Eesti Vabariigi algusaastatel kui ka enne taasiseseisvumist asjaomase ametiasutuse otsusega.

Kaitse alt täielikult välja arvatava nelja objekti pindala on 15,58 hektarit, millest eramaad on 12,14 ja riigimaad 3,44 hektarit.

Eelnõu kohaselt arvatakse kaitse alt välja Jõgeva maakonnas asuvat 14 kaitsealust parki, ja puistut, mis on minetanud looduskaitseväärtuse või hävinud.

Pargid on oma puistu vanuse, pikaajalise hooldamatuse ja tormide tõttu kaotanud suurema osa kunagisest väärtusest. Käesolevaks ajaks ei ole parkidel säilinud looduskaitseseaduses ega kaitsealuste parkide, arboreetumite ja puistute kaitse-eeskirjas nimetatud kriteeriumitele vastavat üleriigilist looduskaitselist väärtust ning nende edasine kaitse riiklikul tasandil ei ole vajalik ega otstarbekas. Pargid ja puistud on kaitse alla võetud nii Eesti Vabariigi algusaastatel kui ka enne taasiseseisvumist asjaomase ametiasutuse otsuse või käskkirjaga.

Kaitse alt välja arvatava 14 objekti pindala on kokku 43,45 hektarit, millest 22,7 hektarit on eramaa, 13,87 munitsipaalmaa ja 6,88 riigimaa.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.