Uudis

Riik plaanib metsaomanike andmeid peita, et kaitsta neid agressiivsete kokkuostjate eest

Valgesoo maastikukaitseala.Foto: Külli Kolina

Muudatus aitab tagada seda, et metsaomanik teab, millal ja kuidas tema vara hinnatakse.

Keskkonnaministeerium leiab, et metsaregister vajab kahte olulist muudatust. Esiteks, edaspidi saaks metsaregistrisse inventeerimisandmeid ehk kirjeldust metsa liigilise koosseisu, vanuse, kõrguse ja tagavara jmt kohta esitada üksnes metsaomaniku nõusolekul. Teiseks on vaja täpsustada registri täisandmete kasutajate ringi.

Alatud võtted

Metsaregistri põhimääruse esimest plaanitavat muudatust peab keskkonnaminister Rene Kokk vajalikuks, sest metsaomaniku kontroll tema metsa inventeerimisandmete üle suureneb. Lisaks ei saa muudatuse jõustumisel metsa kokkuostjad muuta omaniku tagaselja metsaandmeid, et siis alustada omaniku survestamist metsamaa või raieõiguse müügiks. Just kehtivad inventeerimisandmed on uuendus- ja harvendusraie planeerimise aluseks. 

“Ka isiklikult mulle on inimesed kurtnud soovimatute telefonikõnede üle, kus igasuguseid võtteid kasutades veendakse inimesi metsi müüma,” ütles Kokk. “See muudatus aitab paremini tagada, et metsaomanik teab, millal ja kuidas tema vara hinnatakse.”

Agressiivsed metsaostjad

Vajadusele metsaregistri pidamise reegleid muuta juhtis Keskkonnaministeeriumi tähelepanu ka Eesti Erametsaliit (EEML), tõstes esile juhtumeid, kus agressiivsed metsaostjad on metsaomanikele helistades teatanud, et nende metsa andmed on metsaregistris uuendatud ning on aeg hakata raiet tegema.

EEMLi teatel sai suurt avalikku meelepaha pälvinud Hiiumaa metsapettus alguse metsaregistris andmete uuendamisest, pärast seda esitati võltsitud metsateatis ja raiuti metsa ilma metsaomaniku teadmata.

Metsaomanikul suurem kontroll

Selliseid juhtumeid tuli ette, sest seni on saanud metsaregistrisse tekkida andmed, mille olemasolust metsaomanik midagi ei tea. Praegu peab metsaomanik andmetega mittenõustumiseks tegema avalduse andmete kustutamiseks. 

Pärast muudatust on Keskkonnaagentuuril õigus inventeerimisandmete sisestamisest keelduda, kui metsaomaniku nõusolek puudub. 

Metsaregistri teine kavandatav muudatus puudutab erametsaomanike andmetele juurdepääsu ja täpsustab erandid, millal ei ole metsaregistri andmete kasutamiseks vaja metsaomaniku luba.

Kui kehtiva korra kohaselt on üksnes metsaomanikul õigus näha metsaregistrist kõik oma omandiga seotud andmed ja teistele isikutele andmete väljastamiseks on vaja metsaomaniku volitust, siis edaspidi on selgetel eesmärkidel võimalik andmeid kasutada ka lihtsustatud korras. 

Kinnitatud erandid

Teatavatel juhtumitel, näiteks algandmete kasutamisel metsa inventeerimiseks, metsaomaniku nõustamisel, metsaühistu tegevusel omaniku esindajana, on nõusoleku küsimine ebaproportsionaalselt koormav. Seepärast on vaja kinnitada erandid, mille puhul on võimalik saada metsaomanike huvides kasutatavaid andmeid lihtsustatud korras.

Juurdepääsu andmine ei tähenda automaatselt õigust vaadata ja alla laadida kõiki metsaregistri andmeid, vaid üksnes neid, mida on vaja kasutada määruses sätestatud eesmärgil. Samuti ei puuduta muudatus metsaomaniku isikuandmete kättesaadavust, seega need ei ole jätkuvalt nähtavad.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.