Riik toetab taas kliimalahenduste eksporti arengumaadesse

F: Pixabay

Pärast reedel keskkonnaministeeriumis allkirjastatud määrust avaneb lähikuudel võimalus küsida toetust kliimalahenduste eksportimiseks arengumaadesse. 

“Võitjaks ei ole mitte ainult arenguriigid, toetame nii ka Eesti ettevõtjaid oma nutikate rohetehnoloogialahendustega maailma vallutamisel,” ütles keskkonnaminister Tõnis Mölder, kelle kinnitusel panustab Eesti juba mitmendat aastat rahvusvahelisse kliimakoostöösse. “Varasematel aastatel on meie innovaatilised kliimalahendused jõudnud küll Bangladeshi, Costa Ricasse, Lõuna-Aafrika Vabariiki ja mitmetesse teistesse riikidesse.”

Rahvusvaheline Pariisi kliimakokkulepe näeb ette, et arenenud riigid aitavad arenguriike kliimamuutuste leevendamisel ja kliimamuutuste mõjudega kohanemisel. Kokkuleppe kohaselt on Eesti lubanud igal aastal panustada miljon eurot rahvusvahelisse kliimakoostöösse ja arenguriikide kliimapoliitika eesmärkide täitmisesse. Raha selleks tuleb euroliidu kasvuhoonegaasiühikute enampakkumisest saadavast tulust.

Varasematel aastatel on toetatud väga erisisulisi projekte. Nii näiteks jõudis Costa Ricasse digitaalne lahendus metsamaterjali mõõtmiseks ja andmetele tugineva tarneahela juhtimiseks, Lõuna-Aafrika Vabariigis arendati aga edasi hoonete energiajuhtimise tarkvara ning Burkina Fasos leevendati nutika lahendusega veenappust.

Määrus lubab peagi väljakuulutatavas taotlusvoorus osaleda mittetulundusühinguil, sihtasutustel, ettevõtetel, ülikoolidel, valitsusasutustel ja kohalikel omavalitsustel ning nende hallatavatel asutustel. Lisaks soovile jagada oma teadmisi kliimaprobleemide lahendamisest peab taotlejal olema ka partner Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) arenguabi saajaks määratletud riigis.

Ühe projekti toetus on minimaalselt 30 000 ja maksimaalselt 200 000 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 90 protsenti abikõlblikest kuludest. Omafinantseering peab moodustama vähemalt 10 protsenti abikõlblikest kuludest.

Toetatavate tegevuste valdkonnad ei ole piiratud, kuid on oluline, et projektide oodatavate tulemuste seos kliimamuutustega peab olema määratletav lähtudes OECD metoodikast ehk niinimetatud Rio markeritest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.