Rimi hakkab kauplustes näitama, kui palju on nende poodides toitu annetatud

Kuni 90% Baltikumi inimestest viskab toidu ära, kuna see on riknenud. Foto: Shutterstock.

Oktoobrist saab kõikides Rimi kauplustes näha Toidupangale annetatud koguseid. Rimi võtab toiduga seotud teemad ette suurelt üle kogu kontserni.

“Toidu raiskamine ja toidu annetamine on teineteisega tihedas seoses, sest raisates toitu raiskame ka selle tegemiseks kulunud ressursse nagu puhas vesi, energia ja tööjõud ning see koormab ka tohutult maad. Kõik see mõjutab aga vaesust, näljahäda ja inimesi, kes toiduannetusi lõpuks vajavad,” märkis Toidupanga juht Piet Boerefijn.

Seni on 40% Toidupanga annetatavast toidust pärit Rimist ja plaan on seda veelgi suurendada. Tavapäraselt poed annetatud toidu kogustest aga ei räägi.

“Oleme annetanud toitu enam kui kümme aastat ja keskmiselt läheb ühest Rimi kauplusest iga aasta Toidupangale 10 000 kg toitu,” lausus Rimi vastutustundlikkuse juht Katrin Bats. “Meie jaoks on see motivatsioon meile endale ning samas kindlasti hea ka kliendile, kes saab jälgida, palju tema kodupood toitu annetab, sest toidukao vähendamine läheb paljudele korda. Annetuste pidev kuvamine annab selleks hea võimaluse.”

Stockholmi Keskkonnainstituudi tänavu kevadise uuringu kohaselt tekib Eestis aastas ligikaudu 167 000 tonni toidujäätmeid, see teeb iga elaniku kohta 127 kg aastas. Ligi pool toidujäätmetest tekib kodumajapidamistes, 19% toidutööstuses, 14% esmatootmises, 12% kaubanduses ning 6% toitlustussektoris.

Toidujäätmetest poole ehk ligikaudu 84 000 tonni aastas moodustab toidukadu ehk inimtoiduna raisku läinud toit. Kõige suurem osakaal toidukao tekkes on kodumajapidamistel (41%), kõige väiksem toidutööstusel (4%). 

Kogu toidutarneahelas raisatud toidu väärtus kokku on hinnanguliselt 164 miljonit eurot aastas. Seejuures aga annetati toitu üle Eesti 2 093 551 kg. 

Sellise raiskava olukorra parandamiseks võttis Rimi emafirmaga ühiselt vastu otsuse vähendada kauplustes toidu raiskamist aastaks 2025 poole võrra võrreldes 2016. aastaga.

Et külmikus seisvast toidust prügi ei saaks ja et oskaks perele valmistada maitsva roa pealtnäha seosetutest toiduainetest, töötas Rimi Taani idufirmaga Plant Jammer välja rakenduse „Tühjenda oma külmik“, kuhu tuleb lihtsalt kõik külmikus olev sisse kanda ja juba pakub ta sulle retsepte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.