Uudis

RMK istutab sügisel miljon kuusetaime, aastaga saab mulda 24 miljonit puud

F: Pixabay

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) istutab tänavu riigimetsa rekordilised 24 miljonit puud, miljon kuusetaime istutatakse sügisel.

Kevadel pandi riigimetsa kasvama kokku 23 miljonit taime, millest 11,1 miljonit on mändi, 9,3 miljonit kuuske, 2,47 miljonit kaske, 170 000 musta leppa ja 1000 tamme, edastas RMK. Koos sügisesel istutatava miljoni kuusetaimega ületab RMK esimest korda ajaloos 24 miljoni piiri, pannes tänavu kokku kasvama 24,2 miljonit taime.

„Rekordiline taimede arv tähendab ühelt poolt, et taimlad on kasvatanud pisut suurema koguse ilusaid taimi, teisalt aga seda, et metsakasvatajate hea planeerimise ja tublide istutajate abiga saavad kõik need ka metsas mulda. Hooaeg lõppeb kuusetaimede istutamisega, mida oleme nüüdseks sügiseti teinud juba pea kümme aastat,“ ütles RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät.

Sõnum roheportaali peatoetajalt

Aitame sul tulevikuga kohaneda!

Muuda oma ettevõte metsapositiivseks ja süsinikuneutraalseks. Küsi meilt, kuidas muuta oma teenust, toodet või igapäevategevust nii, et saaksid anda maailmale rohkem kui sellelt võtta.

Kuni hilissügiseni jätkavad lisaks käsitsi istutajatele tööd riigimetsas ka istutusmasinad, mis on tänavu pannud mulda 440 000 taime: 295 000 kuuske ja 145 000 mändi. Masinad töötavad kuni ilmastik võimaldab ja soovitud mahtude saavutamiseks lisandub neid riigimetsa veel. Sel aastal istutab RMK esmakordselt sügisel ka väikeses koguses mändi – kõigepealt pritsitakse taimi ulukitõrjerepellendiga ja seejärel istutatakse nad kuiva pinnasega liivastesse kasvukohtadesse. Nii hoitakse märkimisväärselt kokku töödeks kuluvat aega ja inimressurssi.

Lisaks on RMK metsastanud ka selliseid alasid, kus pole kunagi varem metsa olnudki – väheväärtuslikud rohumaad, karjäärid, põõsastikud. Tänavu metsastatakse sellised alasid 345 hektaril.

„Kevadised istutustööd sujusid kenasti hoolimata koroonapandeemiast tingitud piirangutele. Rakendasime erinõudeid nii taimeladudes kui metsas,“ ütles Väät.

Istutustööde teostamiseks on sõlmitud enam kui 120 ettevõttega lepingud ja kevadisel hooajal oli igapäevaselt metsas enam kui 1700 istutajat.

RMK metsakasvatuslik analüüs näitab, et kevadise suure põua korral taluvad osades kasvukohtades just sügisel istutatud taimed kuivust paremini. Lisaks aitab sügisistutus leevendada kevadist töökoormust suure istutusmahuga piirkondades ja lihtsustab taimede hoidmist. Sügisistutuse riskiks on aga külmakergitus, mistõttu saab kuuski istutada vaid mineraalmullale.

RMK investeerib metsakasvatusse 20 miljonit eurot, millest 11,2 miljonit eurot on istutamiseelne maapinna ettevalmistus, istutustööd ja taimede maksumus ning ülejäänud ligi 9 miljonit kulub noore metsa hooldamiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.